Nikolas Maduro i njegova supruga ponovo izlaze pred sud u Njujorku zbog optužbi za trgovinu drogom. Predloženo je da suđenje bivšem predsjedniku Venecuele počne u junu 2027. godine.
Bivši venecuelanski predsjednik Nikolas Maduro ponovo će se pojaviti pred sudom u Njujorku, što je njegovo treće saslušanje od hapšenja u januaru. Maduro i njegova supruga Silija Flores, koji se nalaze u pritvoru u Bruklinu, optuženi su za trgovinu drogom, posjedovanje oružja i druga krivična djela. Oboje su se izjasnili da nisu krivi, prenosi Euronews.
Prijedlog za početak suđenja
U sudskom podnesku koji je predat u utorak kasno uveče, tužilaštvo i odbrana zajednički su predložili da suđenje počne u junu 2027. godine. Očekuje se da bi sudija Alvin Helerstajn mogao da potvrdi taj datum na proceduralnom ročištu u srijedu.
Optužbe i pravni izazovi
Ako ih porota proglasi krivim za učešće u organizaciji krijumčarenja kokaina u Sjedinjene Države, Maduru i Floresovoj prijeti kazna doživotnog zatvora. Tužioci navode da se Maduro udružio sa venecuelanskim policijskim zvaničnicima kako bi pomogao narko-kartelima u krijumčarenju više hiljada tona kokaina u SAD.
Madurov advokat Bari Polak najavio je da će osporiti zakonitost hapšenja, koje je nazvao "vojnom otmicom". Odbrana je naglasila da postoje složena pravna pitanja koja se moraju riješiti prije samog početka suđenja. Maduro i Flores do sada nisu zatražili puštanje uz kauciju.
Različita tumačenja hapšenja
Administracija bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa operaciju hapšenja opisala je kao "hirurški preciznu policijsku akciju" u sklopu krivičnog gonjenja pokrenutog prije šest godina. Maduro, s druge strane, svoje hapšenje smatra otmicom i sebe naziva "ratnim zarobljenikom".
"Nisam kriv. Ja sam pošten čovjek, ustavni predsjednik svoje zemlje", rekao je Maduro na prvom ročištu u januaru.
Istovremeno sa današnjim ročištem, ispred zgrade suda okupili su se demonstranti koji su transparentima izrazili podršku Maduru i njegovoj supruzi.
(Mondo.rs)