• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

FBI uhapsio hakere iz BiH na Novom Zelandu

Američki FBI uhapsio je deset osoba na Novom Zelandu zbog sajberkriminala čija ukupna šteta iznosi blizu 850 miliona američkih dolara.

 FBI uhapsio hakere iz BiH na Novom Zelandu Izvor: MONDO

Američki Federalni istražni biro objavio je informaciju o hapšenju 10 osoba iz BiH, Hrvatske, Makedonije, Novog Zelanda, Perua, Velike Britanije i SAD zbog sajber kriminala.

U saopštenju na sajtu FBI navodi se da je Biro imao veliku podršku partnerskih institucija iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, MUP-a Hrvatske, Ministarstva za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala Novog Zelanda, Policije Perua i britanske Agencije za teški organizovani kriminal.

U velikoj međunarodnoj akciji otkriven je veliki kriminalni sajber lanac, koji je povezan sa više varijanti malicioznog softvera "Jahos", ili malvera, koji je povezan sa više od 11 miliona kompromitovanih kompjuterskih sistema putem takozvanog "Baterflaj botneta".

Ti napadi napravili su štetu veću od 850 miliona dolara.

Putem "Baterflaj botneta" ukradeni su brojevi kreditnih kartica, bankovni računi i druge lične informacije korisnika.

"Botnet" je skraćenica za robotsku mrežu, koju čine kompromitovani kompjuterski sistemi i pomoću koje hakeri mogu izvoditi takozvane DDoS napade, slati spam mejlove, provoditi kriminalne aktivnosti i distribuisati loš softver, upozorio je FBI.

"Jahos" je ciljao korisnike "Fejsbuka" u periodu između 2010. i oktobra 2012. godine, ali bezbjednosni sistem uspio je da otkrije kompromitovane korisničke račune i omogući alate za otklanjanje tih prijetnji.

Napadi DDos označavaju sprečavanje pristupa kompjuterom sistemu korištenjem mogobrojnih raspršenih resursa koji se većinom nalaze na Internetu.

Uobičajeni način na koji se sprečava pristup kompjuterskom sistemu ili sistemima jeste kroz preopterećivanje kompjuterske mreže slanjem mnogostrukih zahtjeva prema provajderu, tako da se zaustavi legitimni promet prema tim provajderima.

Mete DDoS napada većinom su visokoprofilni veb poslužitelji, banke, kompanije koje obrađuju informacije sa kreditnim karticama, te korijenski (root) DNS poslužitelji.

Cilj DDoS napada je razbiti bezbjednosne sisteme koji brane provajdere tako da se mogu dokopati vrijednih informacija koje provajderi pohranjuju.

DDoS metode napada, takođe, se koriste u kibernetičkom ratovanju za onesposobljavanje internetskog sistema neke države.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE