• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ubiti ženu zarad časti"

Milioni žena i djevojaka u zemljama širom svijeta žrtve su različitih oblika zlostavljanja. Ubijanje u ime časti tradicionalan je oblik zlostavljanja.

 "Ubiti ženu zarad časti"  Izvor: MONDO

Ubijanje u ime časti podrazumijeva praksu po kojoj muškarci ubijaju svoje srodnice, ženske članove u ime porodične časti, uglavnom zbog seksualnih odnosa izvan braka.

Do njih dolazi čak i u slučajevima kada su žene žrtve silovanja. Pripadnicama ljepšeg pola se nikada ne daje prilika za objašnjenje ili raščišćavanje mogućih nesporazuma, piše Magazin "Women".

Tradicija nalaže da postoji samo jedan način vraćanja muške časti, a to je ubijanje žene.

Takvi su primjeri najčešći u Avganistanu i Pakistanu. Žena ili djevojka može biti ubijena zbog udaje za nekoga koga njena porodica ne prihvata, traženja razvoda, ako se sumnja da je izvršila preljubu, ukoliko održava vezu sa nekim bez odobrenja porodice ili čak ukoliko je predmet ogovaranja.

U velikom broju slučajeva ubica dobije blagu kaznu - većinom manje od godinu dana zatvora. Ponekad čak i ne ode u zatvor.

Većina zlostavljanih žena je u islamskim zemljama, iako je činjenica da su mnoga od ovih nasilja zastupljena bez obzira na geografske ili religiozne granice, saznaje  "Women".

Kraljevska porodica i Vlada Jordana posljednjih godina pokušavaju da promijene priznat odnos prema ubistvima u ime časti. Ova nastojanja su uspjela da smanje broj zločina te vrste. Sada aktivisti grupa za zaštitu prava žena i drugi traže da jordanski parlament usvoji prijedlog zakona kojim se predviđa izricanje zasluženih kazni za izvršioce ubistva u ime časti.

Jordan nije jedina zemlja u kojoj ovakva vrsta zločina predstavlja problem. Prema izvještaju Ujedinjenih nacija, između ostalih zemalja, Bangladeš, Egipat, Pakistan, Turska, Jemen i Irak suočavaju se s ozbiljnim problemima te vrste.

Godine 1990. Sadam Husein je, u nastojanju da se dodvori određenim plemenima, ukinuo kazne za ubistva u ime časti. Nakon toga taj problem u Iraku je postao još teži.

Iz Ujedinjenih nacija su 2002. godine saopštili da je od ukidanja kazne za tu vrstu zločina više od četiri hiljade iračkih žena ubijeno da bi se 'sačuvala' čast porodice. Iračke žene su odlučne u tome da će stvari biti drugačije u demokratskom Iraku.

(M. "Women"/ MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE