• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Kralj čokolade" favorit za lidera Ukrajine

Pjotr Porošenko je ukrajinski "kralj čokolade". Sada želi da bude predsjednik, a mnogi Ukrajinci vjeruju da je "rođen" za novog šefa države.

Visoki, prosijedi 49-godišnjak jedan je od 10 najbogatijih Ukrajinaca i jedan od najpopularnijih.

Kako piše AFP, najnovija istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je već 25 odsto ljudi spremno da glasa za njega na predsjedničkim izborima zakazanim za 25. maj.

Prepredeni političar koji je više od decenije opstajao mudro procjenjujući raspored moći u zemlji (i birajući strane u skladu s tim), Porošenko je jedini ukrajinski oligarh koji je otvoreno podržao proteste u Kijevu kojima je svrgnut predsjednik Viktor Janukovič - pod kojim je bio ministar privrede.

Po ocjenama lokalnih i zapadnih medija, Porošenko je tokom protesta postao omiljena ličnost Evromajdana.

"Došao je kraj vremenima u kojima su političari lagali narod", poručio je u petak uveče, kada je objavio svoju kandidaturu, prenijela je agencija Intefaks.

Podršku Porošenku pružio je i lider Udara Vitalij Kličko. Ankete su pokazivale da bivši bokser ima podršku devet odsto biračkog tijela za predsednika, a on je odustao od te izborne trke i podržao "čokoladnog barona".

Rojters ocjenjuje da povlačenje Klička iz izborne trke znači "otvaranje scene" za obračun Timošenkove i Porošenka koji su, kao i skoro svi iz ukrajinske političke nomenklature, svojevremeno bili saveznici.

Porošenko je jedini kijevski političar koji je od početka krize posjetio (sada ruski) Krim: želio je da pregovara sa proruskim trupama koje su zauzele lokalni parlament, ali ga je otjerala pobješnjela masa.

"Siguran sam da bi sposobna ukrajinska vlada mogla da vrati Krim. Krim će zauvijek biti ukrajinski", rekao je o poluostrvu koje je glasalo za pripajanje Rusiji, na referendumu koji Zapad ne priznaje.

Zbog iskustava u vladi, zahvaljujući vremenu koje je proveo u različitim kabinetima, i poslovnih veza, mnogi vjeruju da je baš on sposoban da pokrene privredu i ujedini zemlju u rascepu između Moskve i Kijeva.

Kijevski analitičar Vladimir Fesenko ocjenjuje za AFP da je Porošenko prihvatljiviji za biračko tijelo i od kontroverzne Julije Timošenko, kandidatkinje partije Otadžbina, kao i od ostalih, manje iskusnih kandidata.

"Ogroman dio stanovništva želi iskusnog menadžera krize na čelu države, a Porošenko ima iskustvo u vlasti i smatraju ga uspješnim biznismenom", kaže.

Po njegovim riječima, u poređenju sa Timošenkovom, Porošenka smatraju "umjerenim i nespornim likom čak i stanovnici istoka Ukrajine, koji govore ruski".

"Kijev post", međutim, prenosi i mišljenja drugog analitičara, Tarasa Kuziova, koji poručuje Ukrajincima da se "čuvaju serijskog preletača Porošenka".

Za razliku od većine oligarha, koji su se obogatili u burnim godinama tranzicije uglavnom zahvaljujući državi, AFP navodi da je Porošenko sam stvorio svoje bogatstvo.

Počeo je prodajući kakao, kasnije kupio nekoliko konditorskih fabrika, a potom se ujedinio sa "Roshenom", koji proizvodi 450.000 tona slatkiša godišnje, piše na njegovom vebsajtu.

Danas posjeduje i kompanije koje proizvode automobile i autobuse, brodogradilište i opozicionu tv mrežu "Kanal 5", koja je uživo prenosila dešavanja na Trgu nezavisnosti u Kijevu, kada je u sukobima stradalo oko 100 ljudi.

Magazin "Forbs" procjenjuje Porošenkovo bogatstvo na 1,3 milijarde dolara.

Ukrajinska kriza ipak je uticala na njegove poslove: pošto je krajem prošle godine podržao evropski put Ukrajine, Rusija je zabranila uvoz njegovih slatkiša, a potom i zatvorila njegovu fabriku na jugu Rusije.

Pod Juščenkom, Porošenko je bio šef diplomatije i predsjednik centralne banke.

Međutim, Juščenko ga je "otpustio" zajedno sa još jednom važnom saradnicom - Julijom Timošenko.

U političkom životu "vaskrsnuo" je 2012, kada ga je Viktor Janukovič imenovao za ministra privrede.

Uoči ukrajinske krize, pričalo se da će se kandidovati za gradonačelnika Kijeva.

Otac četvoro djece

Porošenko je oženjen i ima četvoro djece. Rođen je u malom jugozapadnom gradu u Odeskoj oblasti, Bolgradu. Završio je državni ekonomski fakultet u Kijevu. U politiku je ušao 1998. kao poslanik lojalan tadašnjem predsjedniku Leonidu Kučmi. Godine 2000, bio je jedan od osnovača Janukovičeve Partije regiona. Dvije godine kasnije, promijenio je stranu i priključio se bliskom prijatelju Viktoru Juščenku, koji je poslije Narandžaste revolucije 2004. izabran za predsjednika. Porošenko je u toj revoluciji odigrao značajnu ulogu.

(Tanjug, Foto: Beta/AP Photo/Lefteris Pitarakis)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE