• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Asad se zakleo, još sedam godina na čelu Sirije

Autor mondo.rs

Sirijski predsednik Bašar al-Asad danas je položio zakletvu za novi sedmogodišnji mandat u ratom razorenoj zemlji, u trenutku kada je pažnja međunarodne zajednice preusmerena na druge sukobe u ovom turbulentnom regionu.

Asad je zakletvu položio u svojoj palati iznad prestonice, dok je zemlja već više od tri godine u ratu, u kojem je ubijeno više od 170.000 ljudi, a milioni prinuđeni da napuste svoje domove.

Ovaj 48-godišnji autokrata pobedio je na predsedničkim izborima održanim 3. juna koje su kritičari opisali kao "farsu", a njegove trupe nastavljaju da napadaju oblasti koje su pod kontrolom pobunjenika, fokusirajući se trenutno na Alep na severu, prenosi AFP.

Posle inaguracije, vlada mora da podnese ostavku, a Asad će imenovati novog premijera.

Tokom prve dve godine oružane pobede protiv Asada, podržavaoci opozicije na Zapadu i u arapskom svetu insistirali su da on mora da ode sa vlasti, ali je uspon islamističke Islamske države (IS) preokrenuo situaciju i probudio strahove u pogledu budućnosti, naročito u Evropi.

"Situacija na Bliskom istoku menja se veoma brzo. Na žalost po Sirijce, nestabilnost je rastrzala pažnju međunarodne zajednice", kaže Samit Našat, iskusni sirijski disident i član opozicione Nacionalne koalicije.

Prema njegovim rečima, svet ne može da odluči na šta pre da se fokusira - na Islamsku državu, Irak ili Egipat.

Asad je položio zakletvu u trenutku kada region gori dok Izrael vodi vazdušni rat protiv Hamasa u Gazi, iračka centralna vlada je oslabljena džihadističkom ofanzivom, a Libija sve više tone u bezakonje i haos.

Našar objašnjava da je Asad uspeo da svoj režim prikaže kao prihvatljiviju opciju "u poređenju sa islamskom državom i ekstremizmom, pogotovu u očima evropskih zemalja".

Analitičari navode da je uspon džihadista neka vrsta "dara" za Asada, koji je od početka pobune u martu 2011. kritikovao akcije pobunjenika kao "terorističku zaveru" sa stranom podrškom.

Sirijski lider će pokušati da iskoristi strah Zapada od islamskog ekstremizma i da sebe predstavi kao zaštitu od te pojave, kažu analitičari.

Idući stopama svog oca i prethodnika Hafeza, koji je čvrstom rukom vladao Sirijom 30 godina, Asad ignoriše zapadne pozive na njegovo svrgavanje i odbija da se povuče, iako je veliki broj zemalja i organizacija priznao opoziciju kao legitimnog predstavnika sirijskog naroda.

Asadov režim uživa stalnu finansijsku, vojnu i diplomatsku podršku savezničkih zemalja Irana i Rusije, a cilj sirijskog predsednika je da nastavi sa svojom ratnom strategijom, navodi francuska agencija.

"Asadova strategija je verovatno da zadrži oblasti koje su već pod kontrolom režima i da povrati čitav Alep", smatra Lina Hatib, direktorka Karnegijevog centra za Bliski istok.

To će, prema njenim rečima, dovesti do toga da će većina oblasti u Siriji biti pod kontrolom ili Islamske države ili režima, dok će zone na jugu uglavnom biti u rukama pobunjeničke Slobodne sirijske vojske.

"Sa takvom jednačinom režim može da opstane u kratkom roku", zaključuje ona.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE