• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oslobođen veliki pljačkaš voza

Roni Bigz, akter velike pljačke voza iz davne 1963. u kojoj je ukradeno 2,6 miliona funti, postao je juče slobodan čovjek.

 Oslobođen veliki pljačkaš voza Izvor: MONDO

Tada su trojica zatvorskih čuvara diskretno napustila njegovu bolesničku sobu. Ali u stvarnosti život ovog bolesnog starca, koji se nalazi u polukomatoznom stanju, ne može da govori, niti hoda i hrani se na cjevčicu, neće se bitnije promijeniti.

Bigz će ostati na Univerzitetskoj klinici Norfolk i Norvič, gdje mu život visi o koncu jer ima jaku upalu pluća. Ukoliko se dovoljno oporavi, biće prebačen u starački dom u Barnetu, na sjeveru Londona, gdje će provesti ostatak života.

Ukidanje 24-časovnog nadzora naloženo je nakon što je ministarstvo pravde potpisalo odobrenje da se jedan od najnotornijih kriminalaca Britanije pusti na slobodu.

Odluka Džeka Stroa, ministra pravde Britanije, da ga pomiluje „iz milosrđa“, omogućiće mu barem da kao slobodan čovjek danas proslavi svoj 80. rođendan i 46. godišnjicu najdrskije pljačke ikad izvedene u Britaniji.

Bigz, međutim, neće ostvariti svoj san: da se vrati u Britaniju poslije 36 godina u bekstvu, ušeta u pab i naruči kriglu piva. Niti će mu se ispuniti želja da posjeti svoje rodno mjesto Lambet, na jugu Londona, i Zapadni okrug.

Bigz, koji je već bio optužen za 26 krivičnih djela, nije više onaj opasni razbojnik iz južnog Londona koji je 1963. sa bandom od 15 kriminalaca ukrao 2,6 miliona funti, ekvivalentnih sumi današnjih 40 miliona funti, u korišćenim novčanicama iz poštanskog voza na relaciji Glazgov - London.

Kad se pominje ovaj događaj, često se zaboravlja zlosrećna sudbina mašinovođe Džeka Milsa, koji je udaren u glavu i koji zbog povreda nikada više nije radio, da bi nekoliko godina kasnije umro. Sud nije bio milostiv, pa je Bigza i ostale kolovođe osudio na 30 godina robije.

Šesnaest mjeseci kasnije Bigz je pobjegao iz zatvora u Vandsvortu i otpočeo svoju 36-godišnju odiseju koju je proveo, po riječima Džeka Stroa, „drsko koketirajući s medijima“. Bigz je odletio za Pariz, a odatle za Atinu, gdje su mu vlasti ušle u trag, ali prije nego što su stigle da mu stave lisice, Bigz je nestao i ubrzo osvanuo u Brazilu. Skotland jard nije odatle uspio da ga vrati u Englesku zato što je napravio dijete svojoj djevojci Brazilki.

Naredne tri decenije Bigz je živio u Rio de Žaneiru, gdje je zarađivao pare na staroj slavi i postao neka vrsta narodnog junaka.

Poslije serije moždanih udara, teško bolestan i bez prebijene pare, vratio se u Englesku privatnim mlaznjakom, koji mu je obezbijedio tabloid „San“.

U junu ove godine Odbor za uslovnu slobodu je iznio preporuku da se Bigz oslobodi, ali je Stro to odbio s obrazloženjem da se Bigz „nimalo ne kaje za svoje prestupe“.

Samo nekoliko dana poslije te odluke Bigzovo zdravlje se pogoršalo. Porodica je podnijela molbu za pomilovanje „iz humanih razloga“. Stro je istakao da je rešio da pomiluje Bigza jer se ne očekuje da se oporavi. (MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE