• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NEMCI JEDNOGLASNO: Turski GENOCID nad Jermenima

Autor mondo.rs

Nemački parlament je gotovo jednoglasno usvojio rezoluciju kojom je turski masakr nad Jermenima priznat kao genocid. Najviši državni funkcioneri nisu bili prisutni na sednici. Turci: Kriv je rasistički jermenski lobi.

Rezolucija, pod nazivom "Sećanje na genocid nad Jermenima i drugim hrišćanskim narodima 1915. godine i 1916. godine", usvojena je uz podršku svih partija u parlamentu.

Tokom glasanja je samo jedan poslanik bio uzdržan a jedan protiv.

Erdogan: Ozbiljne posledice

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je danas da će se nemačka rezolucija o genocidu nad Jermenima ozbiljno odraziti na odnose Berlina i Ankare.

Ona je usvojena uprkos upozorenjima Turske da će to narušiti odnose dve zemlje, naveo je AFP.

Nemačka kancelarka Angela Merkel podržava stav svoje Demohrišćanske unije (CDU) da turski masakr nad Jermenima treba nazvati genocidom, ali nije prisustvovala sednici Bundestaga.

Sednici nisu prisustvovali ni vicekancelar Zigmar Gabrijel ni šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer.

Rezolucija, koju su predložili vladajuća nemačka levičarsko-desničarska koalicija i opozicioni Zeleni, u tekstu sadrži i spornu reč "genocid".

MERKEL: SNAŽNI ODNOSI UPRKOS RAZLIKAMA

Nemačka kancelarka Angela Merkel kaže da Nemačka ima široke i snažne odnose sa Turskom uprkos razlikama o nekim pitanjima.

"Nemačku i Tursku vezuje mnogo toga i čak i ako imamo različita mišljenja o pojedinim pitanjima, domet naših veza, našeg prijateljstva i strateških odnosa je veliki", rekla je Merkelova na pres konferenciji sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.

Ona je dodala da Nemačka podržava dijalog Turske i Jermenije i želi dobre odnose sa Ankarom.

Pitanje genocida nad Jermenima je posebno osetljivo u Nemačkoj, pošto ona ima specijalne veze sa Ankarom između ostalog i zbog toga što tri miliona Turaka živi u Nemačkoj, navodi AFP.

Turci demonstrirali u Berlinu

Turci su u Berlinu su održali demonstracije protiv rezolucije o genocidu nad Jermenima.

Bundestag o rezoluciji glasa u osetljivom trenutku u kojem je Ankara potrebna Nemačkoj i EU kako bi se zaustavio priliv migranata, dok su tenzije visoke povodom niza pitanja, uključujući ljudska prava.

Jermeni tvrde da je milion i po Jermena ubijeno između 1915. i 1917. kada se Osmanlijsko carstvo raspadalo, dok moderna Turska tu tvrdnju odbacuje.

Više od 20 država, među kojima su Francuska i Rusija, priznale su genocid nad Jermenima.

PRETNJE POSLANICIMA

Mnogi nemački poslanici dobijali su pretnje zbog namere da podrže rezoluciju kojom se turski masakr nad Jermenima priznaje kao genocid, izjavio je danas predsednik Bundestaga Norbert Lamert.

Šta kaže istorija

Istoričari procenjuju da je u Otomanskom carstvu tokom i neposredno posle Prvog svetskog rata ubijeno 1,5 miliona Jermena što stručnjaci smatraju prvim genocidom 20. veka. Naslednica carstva, Turska Republika, proglašena 1923. godine, negira da je to bio genocid, već tvrdi da su to bile samo žrtve građanskog rata i nemira tokom raspada Otomanskog carstva, da je broj žrtava preuveličan i da je pogibije bilo na obe strane. Turska navodi da je tada poginulo između 250.000 i 500.000 ljudi.

On je u Bundestagu rekao da su pretnje dobijali naročito "kolege turskog porekla pa čak i pretnje da će biti ubijeni", prenosi Špigl.

"Naravno, prihvatamo svaku kritiku, ali jasno je i da su pretnje čiji je cilj da se opstruiše slobode izražavanja mišljenja u Nemačkoj neprihvatljive", naglasio je on. "Nećemo im dozvoliti da nas uplaše", poručio je predsednik nemačkog Bundestaga.ž

TURSKI PREMIJER: RASISTIČKI JERMENSKI LOBI

Turska je posle izglasavanja rezolucije pozvala na konsultacije ambasadora u Nemačkoj, rekao je premijer Turske Binali Jildirim.

U govoru u turskoj prestonici Ankari, Jildirim je kazao da je "rasistički jermenski lobi" odgovoran za odluku nemačkog parlamenta, koju je turski premijer opisao kao pogrešnu, prenosi Rojters.

Jildirim je nekoliko sati pre glasanja u Bundestagu da odluka o rezoluciji predstavlja "test prijateljstva" Turske i Nemačke.

"ISTORIJSKA GREŠKA"

Turska je kritikovala Bundestag zbog usvajanja rezolucije i ocenila da je to "istorijska greška".

"Istorijska je greška Nemačke što je priznala nešto na bazi neosnovanih optužbi", izjavio je portparol turske vlade Numan Kurtulumus na Twitteru i podvukao da Ankara ne priznaje tu rezoluciju "koja je ništavna".

VLADAJUĆA STRANKA U TURSKOJ: OZBILJNO NARUŠENI ODNOSI NEMAČKE I TURSKE

Portparol turske vladajuće Partije pravde i razvoja Jasin Aktaj kaže da je rezolucija nemačkih poslanika, kojom se ubijanje Jermena iz 1915. koje su počinile otomanske snage proglašava genocidom, ozbiljno narušila odnose između Berlina i Ankare.

"Turska vladajuća Partija pravde i razvoja planira da turskom parlamentu iznese deklaraciju protiv ovog glasanja", naveo je izvor iz ove stranke Rojtersu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE