Ove nedjelje će se pomjeriti velika kazaljka slavnog "Sata Sudnjeg dana", a događaj će po prvi put moći da se prati u direktnom prenosu.
Za koliko će se kazaljka pom.eriti i u kom smijeru još nije objavljeno.
Događaj će se održati u četvrtak, 14. januara u 16 sati po našem vremenu, u zgradi američke Akademije za nauku u Njujorku.
Inače, originalni sat čuva se u prostorijama Biltena za atomske nauke u Čikagu.
Posljednji put kazaljka sata je pomjerena u januaru 2007. godine, kada je prešla dva minuta - pomjerena je sa sedam na pet minuta prije ponoći.
"Promjena treba da označi glavne izvore potencijalne katastrofe, koja nas približava Armagedonu", objavljuje Bilten za atomske nauke, magazin čija je misija da "upozori svijet na opasnosti koje mu prijete od otkrića atomske bombe".
Prema stavu uredništva, opasnosti prijete sa svih strana: od 27.000 atomskih bombi, od kojih je 2.000 u svakom trenutku spremno za lansiranje, do uništavanja prirode i klimatskih promjena.
Faktori koji utiču na najnovije pomjeranje kazaljki Sata Sudnjeg dana uključuju i međunarodne pregovore o smanjenju nuklearnog arsenala i spriječavanje krijumčarenja radioaktivnog materijala, širenje civilnog nuklearnog sektora, potencijalni nuklearni terorizam i klimatske promjene.
Bilten za atomsku nauku osnovao je 1945. naučnik Univerziteta u Čikagu, koji je učestvovao u Projektu Menhetn, odnosno u stvaranju prve atomske bombe.
Izvršni odbor Biltena je na ideju Sata Sudnjeg dana došao 1947. godine. Poruka je da je čovječanstvo "nekoliko minuta od ponoći", gdje ponoć predstavlja "nuklearno razaranje, klimatske promjene i nove tehnologije".
Kazaljka se pomjera u skladu s promenama okolnosti, ide unaprijed ili unazad u zavisnosti od toga koliko je svijet udaljen od potpunog atomskog rata.
Kad je predstavljen 1947. godine, svijet je ulazio u razdoblje Hladnog rata, a mala je kazaljka postavljena na sedam minuta do ponoći. Od tada je kazaljka pomjerana 18 puta.
Najbliže smo Sudnjem danu bili 1953. godine, kad je kazaljka pomjerena na dva minuta do ponoći, a u to su vrijeme SAD i Sovjetski Savez izveli termonuklerane probe u razmaku od devet mjeseci.
Direktni prenos pomjeranja kazaljki možete pratiti na stranici Doomsday Clock Announcement.
(MONDO)