Autobiografija Adolfa Hitlera "Majn kampf" ponovo bi mogla da bude legalno objavljena u Njemačkoj 2015. godine
To bi bio prvi put otkako je Ustavom zabranjena poslije Drugog svjetskog rata, piše britanski dnevnik "Dejli telegraf".
List podsjeća da se, prema njemačkom Ustavu, donijetim nakon 1945. godine, širenje nacističke filozofije kažnjava novčanom kaznom i zatvorom, a autorsko pravo na štampanje ove knjige, koje pripada saveznoj državi Bavarskoj, u kojoj je nacistički pokret i začet 1920-ih godina, ističe za pet godina.
Institut za savremenu istoriju iz Minhena je, međutim, saopštio da će objaviti "objašnjenu verziju" sa istorijskim napomenama kako bi knjiga mogla da se koristi u školama i na fakultetima.
Po isteku autorskog prava države Bavarske, za štampanje "Majn kampfa" neće biti potrebna posebna dozvola, navodi "Dejli telegraf".
"Pored toga, smatramo da će naša verzija, sa napomenama i komentarima koji ukazuju na neispravnost većine stvari koje je on (Hitler) napisao, biti daleko bolja od neonacističkih verzija", saopštio je institut.
Podršku ovom projektu već su dali jevrejski lideri u Njemačkoj koji smatraju da bi to "spriječilo neonaciste da profitiraju na račun 'Majn kampfa', dok bi informisan pristup ovoj knjizi svakako otklonio mnoge njene lažne i istrajne mitove".
"Majn kampf" je za vrijeme Trećeg rajha bio prodavaniji od Biblije, u čak 12 miliona primeraka, a mnogi listovi širom svijeta su ga objavljivali u dijelovima.
Hitler je ovu izuzetno kontroverznu knjigu, "prepunu predrasuda i mržnje jednog neobrazovanog čovjeka i beskrajnih govora protiv jevreja", piše "Dejli telegraf", napisao tokom petogodišnjeg boravka u zatvoru zbog pokušaja da zbaci vladu 1924. godine.
(Tanjug)