Švedski parlament usvojio rezoluciju kojom su ubistva Jermena u Otomanskom carstvu tokom Prvog svjetskog rata označena kao genocid.
Poslije toga je Ankara povukla ambasadora iz Stokholma.
"Oštro osuđujemo tu rezoluciju, koja je donijeta iz političkih razloga i nije u skladu sa bliskim prijateljstvom naše dvije nacije", navedeno je u saopštenju turskog premijera Tajipa Erdogana, objavljenom na veb-sajtu njegove kancelarije.
Erdogan je izjavio da je turski ambasador u Švedskoj pozvan na konsultacije i da je otkazao posetu toj zemlji i tursko-švedski samit zakazan za 17. mart, prenela je agencija Rojters.
Usvajanje rezolucije u švedskom parlamentu odlučio je samo jedan glas jer je 131 poslanik bio za, a 130 protiv. Ostalih 88 poslanika bili su odsutni.
Predlog rezolucije su podnele opozicione partije, Levica, Zelena partija, Socijaldemokratska radnička partija i nekoliko poslanika iz redova Liberalne narodne partije i Hrišćansko-demokratske partije, navela je agencija Itar-Tass.
Turska je prošle sedmice povukla i ambasadora iz Vašingtona pošto je Komitet Predstavničkog doma američkog Kongresa za spoljna pitanja usvojio neobavezujuću rezoluciju kojom su ubistva Jermena u Otomanskom carstvu proglašena genocidom.
Erdogan je tom prilikom rekao da je ozbiljno zabrinut da će rezolucija naškoditi odnosima Turske i SAD i osudio "rezoluciju koja optužuje tursku naciju za zločin koji nije počinila".
Rezolucija bi, po njegovim riječima, mogla da ugrozi i napore u normalizaciji odnosa Turske i Jermenije.
Ankara i Jerevan potpisali su prošle godine protokol o normalizaciji odnosa, poslije skoro 100 godina neprijateljstva, ali on još nije ratifikovan u parlamentima dve zemlje.
Turske vlasti prihvataju da je za vrijeme raspada Otomanskog carstva, 1915. godine, ubijen veliki broj Jermena, ali ne i da je bilo milion i po žrtava, niti da je to bio genocid, kako uporno tvrde u Jerevanu.
Ankara tvrdi da je ubijeno između 300 000 i 500 000 Jermena i najmanje isto toliko Turaka tokom građanskih nemira kada su Jermeni pokrenuli borbu za nezavisnost i stali na stranu ruskih snaga.
Švedska je članica EU i jedna od najjačih pristalica da Ankara uđe u EU, dok su SAD snažan zapadni saveznik Ankare.
(agencije/MONDO)