Većina Evropljana protivi se pružanju finansijske pomoći Grčkoj, pokazuju u četvrtak objavljeni rezultati ankete francuskog instituta Ifop.
Anketa sprovedena u Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Španiji pokazala je da prosječno 58 odsto građana ne bi pomoglo Grčkoj "u ime evropske solidarnosti".
Između Francuske, Italije i Španije sa jedne strane, te Britanije i Njemačke sa druge postoje velike razlike, koje odražavaju stavove njihovih Vlada prema ovom pitanju.
Pedeset tri odsto Francuza podržava isplatu, zajedno sa 55 odsto Španaca i 67 odsto Italijana. U Njemačkoj ovu ideju podržava samo 24 odsto ispitanika, a u Britaniji 22 odsto.
Na pitanje da li smatraju da njihova zemlja može da se suoči sa sličnim krizama u bliskoj budućnosti, potvrdno je odgovorilo 69 odsto Španaca, 61 odsto Francuza, 50 odsto Italijana i Britanaca, te 34 odsto Nijemaca.
Novčana pomoć Grčkoj da bi se odbranila čvrstina zajedničke valute i privreda "zone evra", bila je glavna tema zasjedanja vlada EU.
Ispostavilo se da će evropske vođe to još žurnije morati da rješavaju zato što je, poslije saopštenja da je i budžetski deficit Portugala jako porastao u 2009, kurs evra u odnosu na dolar sa 1,51 prije nekoliko mjeseci, danas pao na 1,33.
Iz izjava evropskih najviših zvaničnika pri dolasku na samit proizilazi da će se rješenje vjerovatno naći u dogovoru o stvaranju jednog evropskog mehanizma za ubuduće "rano uzbunjivanje" i pružanje finansijskog jemstva i sredstava onoj članici "evrozone", koja bi krenula u probleme s budžetskim ili javnim deficitom, a što ugrožava "pakt stabilnosti" zajedničke evropske valute.
S obrazloženjem da se ne može dozvoliti da "neko troši i pravi dugove bez pokrića" a da to evropski partneri plaćaju, Njemačka se protivi odluci da se odmah obećaju desetine milijardi evra Grčkoj kojoj prijeti obustava plaćanja, državni bankrot, ako u idućih mjesec-dva ne dobije svjež novac.
Njemačka kancelarka Angela Merkel, imajući u vidu protivljenje njemačke javnosti direktnoj finansijskoj pomoći Atini kao i predstojeće važne regionalne izbore, saglasila se i da se u finansijsko ispomaganje Grčke uključi Međunarodni monetarni fond.
To je načelno prihvaćeno od drugih članica EU, iako je zatraženo da Evropska unija ima ključni nadzor i moć odlučivanja u takvom aranžmanu zato što postoji veliko podozrenje da bi Međunarodni monetarni fond u kojem Amerikanci imaju presudnu riječ, mogao ubuduće imati upliv i na samu "evrozonu", odnosno evropski monetarni sistem.
Angela Merkel je, štaviše, zatražila da se stvori poseban Evropski monetarni fond koji bi se suprotstavljao pokušajima da se, što je jasno bilo u slučaju Grčke, smišljeno i tajnim dogovorom svjetskih špekulanata napadne neka država ili veliki bankarsko-finansijski sistem s ciljem da se spekulacijom preko noći zarade milijarde evra ili dolara.
Berlin traži da se ubuduće strogo nadzire mehanizam stabilnosti evra i da se predvidi izbacivanje iz tog sistema one države koja bi ponovo probijala granice budžetskog i javnog deficita kao i stope dopuštene inflacije.
U nekim članicama "evrozone" počele su da se javljaju zamijerke na račun njemačke politike privrednog rasta, uz stezanje kaiša i stalni rast izvoza s obrazloženjem da njemački izvozni suficit predstavlja uvozni deficit ostalih članica EU.
Evropska unija je upravo izradila mehanizam za daleko veći unutarevropski nadzor finansijskog tržišta što bi ubuduće trebalo da banke i privrede EU zaštiti od prvenstveno američkih i britanskih špekulantskih fondova.
Američka i britanska vlada su saopštile da su protiv takvog evropskog sistema nadzora finansija zato što je "protekcionistički".
Neki šefovi američkih špekulantskih fondova su, prema izvještaju američkog lista Volstrit džornal, na tajnom sastanku i odlučili da napadnu prezaduženu grčku državnu blagajnu, uz procjenu da mogu zaraditi dosta novca na kupovini i prodaji grčkih državnih obveznica i berzanskih vrijednosti koje su jamčile za grčki dug.
Iako to nije zvanično na dnevnom redu susreta na vrhu EU, moguća podrška od preko 20 milijardi evra Atini, neposredno je povezana i sa usvajanjem strategije ubrzanog, na osvajanju visoke i ekološki "čiste" tehnologije zasnovanog, ekonomskog razvoja Evropske unije do 2020. godine.
Evropska komisija smatra da se ulaganjem u visoke tehnologije, obnovljive izvore i štednju energije i velikim podsticajem razvoja "zelene privrede", može obezbjediti najmanje dva odsto rasta godišnje i Evropskoj uniji zajamčiti ako ne primat a ono bar veliku konkurentsku snagu sa ostalim takmacima u globalnoj ekonomiji i tržištu.
S tim u vezi će evropski vođi razmotriti kako Evropska unija može ubjediti SAD, Kinu i ostale velike industrijske zagađivače planete da na novom svjetskom sastanku, krajem godine u Meksiku, usvoje evropski plan za bitno smanjivanje izbacivanja štetnih gasova u atmosferu naše planete.
(Beta/MONDO)