Predsjednici SAD i Rusije dogovorili su se da 8. aprila u Pragu potpišu novi sporazum o smanjenju nukleranog naoružanja
Predsjednici SAD i Rusije, Barak Obama i Dimitrij Medvedev, dogovorili su se u petak u telefonskom razgovoru da 8. aprila u Pragu potpišu novi sporazum o smanjenju nukleranog naporužanja (START).
To je novinarima prenijela portparol Kremlja Natalija Timakova. Ona je prenijela ocjenu Medvedeva da novi sporazum "odražava balans interesa obe strane".
"Usaglašavanje (sporazuma) nije bilo jednostavno, ali je konstruktivnost pregovarača omogućila da se u kratkom roku obavi ogroman posao i da se dođe do potpisivanja", prenijela je Timakova reči Medvedeva.
Ona je dodala da Medvedev i Obama smatraju da je "glavni zadatak poslije potpisivanja dokumenta njegova ratifikacija".
Timakova je saopštila da su se predsjednici dogovorili da u Pragu razmotre pitanja bilateralne saradnje i najaktuelnije probleme međunarodne politike.
Američki državni sekretar Hilari Klinton izrazila je danas uvjerenje da će administracija američkog predsjednika uspjeti da ubijedi Senat da ratifikuje novi američko-ruski Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja (START).
"Nacionalna bezbjednost oduvijek je proizvodila veliku dvostranačku većinu i ne vidim razloga zašto bi sada bilo drugačije", rekla je Klintonova.
Američki ministar odbrane Robert Gejts rekao je da su "mogućnosti veoma dobre" i dodao da je novi sporazum u nacionalnom interesu SAD.
Prethodni sporazum START potpisan je 1991. godine i istekao je u decembru 2009. godine. To je bio prvi rusko-američki dokument o smanjenju strateškog nukleranog naoružanja.
Novim sporazumom predviđeno je smanjivanje arsenala za 25 odsto, izjavio je danas u Vašingtonu neimenovani američki zvaničnik.
Kako je u izjavi za agenciju AP rekao taj zvaničnik, sporazumom će obe strane svesti svoj arsenal na ukupno 700 raketa, podmornica i bombardera i moći će da imaju po najviše 1.550 nuklearnih bojevih glava.
Zvaničnik SAD rekao je da je Vašington uspio da ograničenja u vezi sa odbrambenim raketnim sistemom te zemlje ne budu unijeta u sporazum START.
Itar-Tas navodi da je jedno od najtežih pitanja bilo povezivanje ofanzivnog naoružanja sa odbrambenim, odnosno sistemom protivraketne odbrane koju stvara SAD.
Agencija podsjeća da je zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov prošle nedjelje potvrdio da se o tom problemu "zahvaljujući upornim naporima došlo do izbalansiranog rješenja".
(agencije/MONDO)