• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Moskva već prihvatila novu vlast Kirgizije

Nova vlast kontroliše situaciju, a prvi zamjenik šefa privremene vlade Almazbek Atambajev otputovao je u Moskvu po ekonomsku pomoć.

  Moskva već prihvatila novu vlast Kirgizije Izvor: MONDO

Agenciji Itar-Tas s u pres centru privremene vlade nisu mogli da preciziraju sa kim će se Atambajev sresti. Itar-Tas s podsjeća da je u jučerašnjem telefonskom razgovoru ruski premijer Vladimir Putin pružio uvjeravanja predsjednici „vlade narodnog povjerenja“ Rozi Otunbajevoj da će Rusija i dalje pružati narodu Kirgistana potrebnu humanitarnu pomoć.

Agencija Interfaks, pozivajući se na izvor iz Biškeka, navodi da nije isključeno da se predstavnici privremene vlade Kirgistana obrate Rusiji za ekonomsku pomoć. Dnevnik „Komersant“ prenio je izjavu Atambajeva da je „omraženi režim pao zato što ljudi nisu mogli više da trpe takvu bestidnu pljačku od strane članova porodice predsjednika (Kurmanbeka Bakijeva), otvorene laži i iživljavanje nad narodom".

Prema riječima zamjenika predsjednika privremene vlade, "stanovnici zemlje bili su revoltirani uspostavljanjem neizdrživih cijena električne energije, rasprodajom energetskih kompanija po sramno niskim cenama i pokušaj da se preda vlast po nasleđivanju predsjednikovom sinu, povezanom sa međunarodnim prevarantima“.

Ruski list piše da je Bakijev odbio da se povuče, a da je "demonstrativnu podršku privremenoj vladi u Biškeku pružila samo jedna zemlja - Rusija“.

“Komersant“ prenosi izjavu Putinovog pres sekretara Dmitrija Peskova, da ruski premijer nije razgovarao sa Bakijevom a navodi se i izjava visokorangiranog izvora u Ministarstvu inostranih poslova Rusije da će Moskva „raditi sa legitimnom vladom Kirgistana“.

„Kada budu održani izbori u skladu sa Ustavom, komuniciraćemo sa novim vlastima, a do tada ćemo sarađivati sa prelaznom strukturom“, naveo je neimenovani sagovornik ruskog dnevnika, koji je rekao da je sve ukazivalo da će se u Kirgistanu ovako nešto dogoditi, ali da je „neočekivana jedino bila brzina“.

„Komersant“ navodi da „Moskva ne oseća naročitu žalost zbog pada Kurmanbeka Bakijeva“, a ilustruje to izjavom anonimnog visokorangiranog izvora iz vlade Rusije da Bakijev nije ispunio obećanje o zatvaranju američke baze na aerodromu „Manas“.

Po informacijama tog lista, predsednik Kirgistana davao je i druga obećanja Moskvi, a jedno od njih je bilo i da će Rusija u zamjenu za otpisani dug od 180 miliona dolara dobiti kontrolni paket akcija kompanije „Dastan“.

Ova kompanija proizvodi opremu za morska torpeda, ali da se saznalo da akcije prelaze u ruke biznis-struktura povezanih sa mlađim sinom Bakijeva, koji je na čelu Centralne agencije za razvoj, investicije i inovacije.

Ne manje nezadovoljstvo Rusije izazvala je situacija sa odlaganjem formiranja vojno-nastavnog centra na jugu Kirgistana, o kojem su se ruski predsednik Dmitrij Medvedev i Bakijev dogovorili u julu prošle godine.

Prema tada potpisanom memorandumu, trebalo je da do 1. novembra bude zaključen sporazum o uslovima stacioniranja i statusu objekta.

Do danas nisu potpisani nikakvi dokumenti, ali su se pojavile vesti da se ove godine Bakijev složio da se gradi vojno-nastavni centar u Batkenskoj oblasti, „ali ne ruski, već američki“, piše „Komersant“.
Svrgnuti predsednik Kurmanbek Bakijev

Predsjednik Kirgizije Kurmanbek Bakijev izjavio je za ruske medije da se nalazi na jugu zemlje i da ne priznaje poraz, nakon što je kirgiska opozicija preuzela vlast posle masovnih protesta.

"Ne želim to da kažem, jednostavno ne želim da verujem da je Rusija iza svaga ovoga", rekao je Bakijev, “ali sam siguran da su u nasilne proteste prethodnih dana bili umešani strani elementi, ukazujući na "veoma profesionalno" ponašanje mase, koja je juče opkolila zgradu vlade.
Opozicioni lideri u Biškeku saopštili su da će zadržati vlast narednih šest meseci, do novih izbora, kao i da za sada SAD mogu da zadrže svoju stratešku vazduhoplovnu bazu u zemlji.

Bivša šefica diplomatije Roza Otunbajeva, koja je na čelu prelazne vlade, izjavila je da za sada nema planova da se razmatra taj ugovor sa SAD, koji ističe u julu. Ona ja najavila da će se predstavnici njene vlade sastati sa američkim zvaničnicma u Biškeku.

Otunbajeva je rekla da nova kirgijska vlada ima kontrolu nad četiri od sedam oblasti u Kirgiziji i pozvala Bakijeva da prizna poraz.

"Njegov posao u Kirgiziji je završen", rekla je.

Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN, slovački diplomata Jan Kubiš, u petak bi trebalo da doputuje u Kirgiziju.

Evropska unija će takođe uputiti svog izaslanika u zemlju kako bi pomogla u rješavanju krize u toj zemlji "u saradnji s međunarodnim partnerima". Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton zatražila je od svog specijalnog izaslanika za centralnu Aziju Pjera Morela da u subotu poseti Biškek.

U protestima u Biškeku i drugim kirgiskim gradovima poginulo je najmanje 75 osoba, a više od 1.500 je povređeno. Žrtava u poslednjih dvanaest časova nema a milicija i vojska uspjeli su da uspostave red i rasteraju pljačkaše i huligane.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE