Okončana dugačka era dvopartijske politike u Velikoj Britaniji.
Dugačka era dvopartijske politike u Velikoj Britaniji okončana je, a rast podrške liberalnim demokratama probudio je osjećaj među građanima da je radikalna reforma sistema moguća, piše "Indipendent".
"Britanija ne smije da propusti istorijsku priliku da zauvijek promijeni nepravedni i diskreditovani izborni sistem“, poručuje „Indipendent“ sa naslovne strane.
U tekstu se dodaje da nagovještaj promjena, u kombinaciji sa neizvjesnim rezultatom glasanja, predstavlja pravi eliksir za britansku demokratiju, jer građani konačno imaju utisak da je svaki pojedinačni glas važan.
Prije pet godina, laburisti su osvojili nešto više od trećine glasova, ali im je postojeći izborni sistem poklonio ubjedljivu većinu poslaničkih mjesta. Zbog toga je reforma izbornog sistema neophodna - broj poslaničkih mjesta u Parlamentu mora da bude odraz podrške koju svaka stranka uživa među biračima, ocjenjuje „Indipendent“.
List „Gardijan“ takođe se zalaže za reformu izbornog sistema i zbog toga poziva čitaoce da razmisle o taktičkom glasanju.
Prije 50 godina, oko 80 odsto birača bilo je apsolutno opredijeljeno za jednu od dvije vodeće stranke, bez obzira na okolnosti. Danas je takvih birača oko 30 odsto, što je dovelo do jačanja uticaja novih partija, prije svega Liberalnodemokratske stranke, napominje se u tekstu.
Ova multistranačka kultura ne može da dođe do izražaja unutar sistema zasnovanog na monopolu dvije stranke, što je dovelo do sve izraženijeg trenda taktičkog glasanja, odnosno opredjeljivanja birača ne za kandidata kojeg zapravo podržavaju, već za onoga ko ima najviše šansi da porazi onoga čiju pobjedu nikako ne žele, piše „Gardijan“.
„To svakako nije dobar sistem, koji je vrlo često zasnovan na pogrešnim pretpostavkama. Zato ako u četvrtak glasate taktički, učinite to kako ubuduće ne biste morali“, navodi se u komentaru.
„Dejli telegraf“, koji je tradicionalno opredijeljen za Konzervativnu stranku, ocjenjuje da bi njen lider Dejvid Kameron mogao da se provuče do premijerskog mesta, ukoliko obezbijedi podršku stranaka iz Sjeverne Irske.
Cijena je jasna - sjevernoirski unionisti već su nagovijestili da bi formalno podržali konzervativce ukoliko njihov region bude pošteđen najavljenog smanjenja javne potrošnje u ovoj godini, što bi novu vladu koštalo oko 200 miliona funti.
(Srna)