Američki Senat usvojio je zakon o sveobuhvatnoj reformi finansijskog sistema SAD, sa mnogo širim ovlašćenjem centralne banke.
Zakon, čiji cilj je da spriječi ponavljanje krize iz 2008. godine, usvojen je u četvrtak sa 59 glasova, dok je 39 senatora bilo protiv. U Senatu, demokrate imaju 59, a republikanci 41 senatora. Prilikom glasanja, nekoliko republikanaca pridružilo se demokratama.
Taj zakon, koji predstavlja najveću reformu finansijske regulative još od tridesetih godina 20. vijeka, u Predstavničkom domu Kongresa usvojen je u decembru prošle godine, pa sada administraciji predsjednika Baraka Obame predstoji usklađivanje te dvije verzije, za šta će, kako se procjenjuje, biti potrebno nekoliko nedelja.
Današnje glasanje smatra se značajnom političkom pobjedom Obame koji će, kako se planira, svoj potpis na taj zakon staviti do 4. jula, američkog nacionalnog praznika.
Zakon predviđa mehanizme za likvidaciju velikih finansijskih kompanija koje se nađu u problemima, kako bi se izbjeglo da za sobom povuku cijelu privredu.
Zakonom se, takođe, određuje formiranje savjeta koji bi otkrivao prijetnje po finansijski sistem i kao i agencije za zaštitu potrošača, koja bi nadgledala poslove između stanovništva i finansijskih institucija.
Republikanci su u aprilu pokušavali da ometu pokretanje rasprave u Senatu o tom zakonu, a zatim da što je više moguće oduže, kako bi odložili njegovo usvajanje.
Ankete su pokazale da oko dvije trećine Amerikanaca podržava striktnije regulisanje poslovanja banaka i drugih finansijskih institucija.
(Tanjug)