Nafta ponovo kulja u Meksičkom zalivu, glavna briga spašavanje ugroženih životinjskih vrsta.
Izlivanje nafte u Meksičkom zalivu poslije eksplozije bušotine kompanije "Britiš petroleum" jedna je od najvećih ekoloških katastrofa u novije vrijeme. Problem još nije riješen, ali ono što je jedan od prioriteta jeste - spašavanje životinjskog svijeta, pogotovo ugroženih vrsta.
Za sada je evakuisano prvih 100 kornjača iz ugroženog područja. To je samo prva grupa od nekoliko stotina koje treba spasiti.
U međuvremenu, kompanija "BP", po sistemu - korak nazad, dva koraka naprijed - pokušava da riješi problem sa bušotinom u Meksičkom zalivu. To trenutno znači da sva nafta ponovo kulja u more…
Korak nazad mogli su da prate milioni televizijskih gledalaca širom svijeta - podvodni robot na dubini od 1.600 metara uklonio je uređaj za usisavanje nafte koji nije bio dobro postavljen, tako da je nafta isticala pored njega. Čim je cilindar uklonjen sva nafta ponovo je pokuljala u more.
Međutim, morao je da bude skinut kako bi tehničari pokušali da namjeste novi i veći lijevak koji će, kako se nadaju, bolje nalijegati i tako spriječiti da pored njega u more i dalje ističu nafta i gas.
Stručnjaci vjeruju da će im to uspjeti, jer su proteklih nedjelja stekli dodatna iskustva. Sada je napravljen savršeniji lijevak, kaže Ted Alen, koga je predsjednik Barak Obama zadužio da u ime Bijele kuće rješava krizu i koji je optimista.
"Ako budemo imali uspjeha, na kraju ovog pokušaja trebalo bi da stavimo pod kontrolu svu naftu koja ističe", kaže Alen.
Inače, spremna su tri velika broda u koje će se pumpati nafta. Prema procjenama vlasti, iz bušotine svakog dana ističe šezdesetak hiljada barela, kapacitet novog lijevka je 80 hiljada, prenosi "Dojče vele".
Potpredsjednik BP Kent Vels kaže da im lijepo vrijeme ide na ruku i da bi problem mogao biti riješen za četiri do sedam dana. Međutim, i stručnjacima je jasno da ako ovaj lijevak i posluži, on je samo prelazno rješenje.
"Pravo rješenje biće tek dvije nove bušotine kroz koje će se crpsti nafta", kaže on.
U kompaniji planiraju da te dodatne bušotine naprave tokom avgusta i onda bi problem bio konačno riješen. Ljudima, ali i životinjama na južnoj obali SAD ostaje samo da se nadaju da će tako i biti.
(MONDO)