Troje austrijskih novinara dalo je izjavu u Državnom tužilaštvu u Beču kao osumnjičeni u slučaju pisanja o Hipo banci.
Austrijski novinari su krajem prošle sedmice pozvani na razgovor zbog kršenja njemačkog zakona, a iako je i samo ministarstvo kasnije priznalo da je cijeli postupak bio greška, širom države digla se velika buka koja se neće samo tako stišati.
Dva novinara časopisa "Profil" Mihael Nikbakš i Ula Šmit, kao i glavni reporter magazina "Njuz" Kurt Kuh, morali su prošle sedmice da odu na razgovor, s obzirom da ih Državno tužilaštvo iz Minhena optužuje za krivično djelo objavljivanja podataka iz sudskog spisa o Hipu. Oni su objavljivali podatke u vezi sa pismima Tila Berlina, jednog od ključnih ljudi u prodaji Hipa bavarskom BLB-u.
Problem je u tome što je to objavljivanje kažnjivo samo po njemačkom, ne i po austrijskom zakonu. Minhensko tužilaštvo istragu protiv novinara provodi još od jula, ali nije sasvim jasno zašto su austrijske vlasti novinare odlučile saslušati upravo sad.
"Profil" je detalje saslušavanja objavio u prošli četvrtak, poprativši ih ličnim komentarima svojih dvoje novinara. Odmah se širom države digla velika buka, a ministarstvo pravosuđa, kao i samo državno tužilaštvo u Beču, priznali su da je bila greška pozvati novinare na saslušanje, ali se situacija već dobro zahuktala.
Predsjednik udruženja austrijskih novina (VÖZ) Hans Gaser rekao je da "ovaj uznemirujući slučaj mora imati posljedice - novinarske tajne moraju biti osigurane i zaštićene ustavnopravnim poretkom". Ovaj slučaj demonstrira potpuno neosjetljivost pravosudnih tijela, koja su prvo morala provjeriti da li je njemački istražni zahtjev uopšte opravdan, a ne bez razmišljanja uskratiti novinarima osnovno ustavno pravo, rekao je Gaser.
Kritici se pridružilo i austrijskom novinarsko društvo, čiji je predsjednik Franc K. Bauer naveo: "Ako postoji pravna zaštita ispovjedne tajne, koja je od relativno malog značaja za društvo, onda mora postojati i mogućnost da se demokratskim putem zaštiti novinarska tajna".
Sve stranke osim narodnjaka oštro su osudile ministarku Klaudiju Bandion-Ortner, koja je izabrana u kvoti narodnjačke stranke. "Nakon što je pravosuđe dolaskom ministarke Bandion-Ortner izgubilo na vjerodostojnosti i povjerenju građana, sada su odlučili napasti i novinarske slobode", naveli su socijaldemokrati, koji s narodnjacima dijele vlast.
(Srna)