• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi se prebrojavaju

U Kini je počeo najveći, najskuplji i najzahtjevniji popis stanovništva na svijetu, koji će trajati deset dana.

 Kinezi se prebrojavaju Izvor: MONDO

U kineske gradove se svakodnevno slivaju rijeke ljudi iz siromašnih pokrajina tražeći posao u metropolama. Koliko u Kini ima nadničara koji odlaze tamo gdje ima posla, niko tačno ne zna.

Prema službenim podacima iz 2005. godine, takvih "putujućih" radnika ima oko 147 miliona, ali stručnjaci smatraju da ih ima mnogo više.

Duan Čengrong, stručnjak za migracije sa Narodnog univerziteta u Pekingu, vjeruje da se radi o brojci od 250 miliona.

Pronaći sve "putujuće" nadničare i statistički ih obraditi jedan je od najvećih problema ekipe od 6,5 miliona popisivača, koji će u idućih deset dana krstariti zemljom da bi pobrojili oko 1,3 milijarde stanovnika.

Problem je što mnogo takvih radnika živi u grupnim smještajima i dijeli male stanove u kojima se spava u smjenama, a često i na podu.

Statističarima zadaje glavobolju i to što građani ne žele da sarađuju.

"Građani mnogo manje sarađuju nego ranije. Možda je to zato što se stil života promijenio, što se tempo života ubrzao i što je privatna sfera ljudima postala mnogo važnija", izjavio je Feng Nailin iz Kancelarije za statistiku u Pekingu.

Za razliku od ranijeg perioda kada je bilo normalno da se država miješa i u najprivatnije sfere građana, danas Kinezi nerado daju da se zaviruje u njihovu intimu.

Zamjenik premijera Li Kećiang je neposredno prije početka popisivanja apelovao na građane da sarađuju.

"Nadamo se da će svi sarađivati kako bi podaci koje ćemo sakupiti bili tačni, istiniti i potpuni. Zajedno ćemo ovo šesto popisivanje stanovništva učiniti veoma uspješnim", poručio je on.

Zemlja je preplavljena reklamama, u Pekingu su izlijepljeni zeleni plakati za projekat koji će sigurno koštati najmanje milijardu evra.

Oko 90 odsto ispitanika mora da odgovori na 18 pitanja - od imena, pola i obrazovanja do etničke pripadnosti i mjesta boravka. Ovo posljednje pitanje je u Kini posebno važno, jer od njega zavisi pristup socijalnim službama i obrazovnim institucijama.

Oko 10 odsto stanovništva mora da odgovori na čak 45 pitanja, među kojima o poslu, selidbama, uslovima stanovanja.

Za strance, koji će prvi put biti obuhvaćeni popisom, predviđeno je samo osam pitanja.

Nezgodna pitanja, na primjer, o vjeroispovijesti ili visini primanja - su izostavljena, što će pomoći većem odzivu građana.

Oni koji sasvim sigurno neće sarađivati su roditelji neprijavljene djece. Stručnjaci računaju da zbog stroge politike planiranja porodice ima mnogo roditelja koji svoje drugo ili treće dijete nikada ne prijave.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE