Ekvadorske vlasti saopštile su danas da će rado pružiti utočište osnivaču sajta Vikiliks Džulijanu Asandžu ukoliko to on bude želio, prenosi AP.
Asandž (39) je državljanin Australije, ali je privremeno nastanjen u Švedskoj. Sud u Švedskoj je po objavljivanju osjetljivih dokumenata iz diplomatske prepiske SAD na sajtu Vikiliks u julu naložio hapšenje Asandža optužujući ga za silovanje i seksualno zlostavljanje.
Osnivač Vikiliksa nije, međutim, dostupan švedskoj policiji jer se nalazi u bjekstvu i u ovom trenutku niko ne zna gde se on nalazi. On bi mogao da se nađe i na meti australijskog zakonodavstva, pošto su sudske vlasti te zemlje saopštile da ispituju da li je prekršio neki od zakona.
Zamjenik ministra spoljnih poslova Ekvadora Kinto Lukas izjavio je na sajtu Ekvador inmedijato da je ta država "otvorena da pruži prebivalište (Asandžu) u Ekvadoru, ne postavljajući nikakve uslove".
"Mislimo da bi bilo važno ne samo pričati sa njim, već i saslušati ga", izjavio je Lukas pohvalivši Asandža za njegov rad.
Vikiliks je objavio da posjeduje više od 1.600 dokumenata koji su vezani za špijunažu američkih službenika iz ambasade u Ekvadoru, ali njihov sadržaj još nije objavljen.
Ekvadorske vlasti su početkom 2009. godine protjerale dvojicu američkih diplomata pod optužbama da su radili za američku Centralnu obaveštajnu agenciju i da su se miješali u policijske poslove.
Asandž je danas podnio još jednu žalbu švedskom sudu na odluku o određivanju pritvora i najavio da će velike američke banke biti sljedeća meta njegovog sajta. Ranije ovog mjeseca Žalbeno vijeće suda je već odbilo jednu žalbu Asandža.
Vikiliks je krajem jula objavio oko 400.000 osjetljivih dokumenata iz diplomatske prepiske SAD koji su se odnosili na rat u Iraku, otkrivajući tako brojne detalje o funkcionisanju američke diplomatije.
Iako je Vašington burno reagovao optužujući ga da je time ugrozio živote američkih diplomata u inostranstvu i političke odnose sa partnerima, Asandž je preko Vikiliksa za vikend ponovo počeo da objavljuje osjetljiva dokumenta iz diplomatske prepiske.
Kako je sajt Vikiliks bio blokiran najvjerovatnije iz SAD, Asandž je u dogovoru sa urednicima najuticajnijih svetskih listova podatke direktno objavio preko sajtova Gardijana, Njujork tajmsa, Špigla, Monda.
(Beta)