Globalni udar na sajt koji objavljuje tajna državna dokumenta SAD pojačan, ali i podrška.
Nakon otkazivanja hostovanja na Amazonu, i PayPal je spustio rampu. Na Facebook-u podrška je prešla broj od 600.000 prijatelja a švajcarska Piratska partija obezbjedila domen wikileaks.ch.
PayPal, globalni servis za plaćanja preko interneta objavio je da više neće omogućavati da preko njih ide novčane donacije kao podrška internet sajtu Wikileaks koji se zamjerio američkoj vladi objavljivanjem povjerljivih vojnih i diplomatskih dokumenata.
U servisu za transfer novca su se u zvaničnom saopštenju na svom internet sajtu ogradili da se konto Eikileaks ukida zbog "kršenja PayPal korisničke police" jer navodno taj sajt koristi servis za aktivnosti koje "ohrabruju i promovišu ilegalne aktivnosti".
Reakcija PayPal samo se nadovezala na globalni udar političkih moćnika na sajt koji je osnovao Australijanac Džulijen Asanž, za kojim je zbog navodnog silovanja u Švedskoj izdata potjernica Interpola i koji je čak morao da pojača lično obezbjeđenje.
Poslednji udar prije otkazivanja finansijskih usluga bio je izbacivanje WikiLeaks sa veb servisa Amazona, poznatog on-line trgovca. Ovo otkazivanje početkom nedelje a samo dan nakon što je servis prebačen sa švedskih na Amazonove servere, uslijedilo je u jeku dramatičnih hakerskih napada na sam sajt WikiLeaks, kojima je onemogućeno da se sa njega skinu po američku vladu ali i njene saveznike kompromitujući podaci o tome kako se vodi globalna politika, ratuje u Iraku i Agvanistanu ali kako američke diplomate i obavještajci interno govore o svjetskim državnicima.
Američka vlada imala je problema sa WikiLeaks već duže vrijeme, od objavljivanja prvih dokumenata o Avganistanu, ali ovakva masivna reakcija uslijedila je nakon što je sajt objavio 250.000 poruka američke diplomatije iz svih svera njenog djelovanja.
Finanijski udarac koji je otkazivanjem usluga napravio PayPal nije ni prvi ni smrtonosan po WikiLeaks. Račun je biuo privremeno zamrznut i ranije tokom ove godine a donacije sajtu mogu dati i preko bankarskog transfera ili direktno poštom, ali je svakako značajan jer je bio najlakši način da pojednici širom globusa pomognu rad Džulijena Asanža.
A podrške je sve više i više. Pored toga što je WikiLEaks povezan sa pet vodećih štampanih medija u svijetu, koji provjeravaju sva dokumenta prije nego što se ona objave, raste i lična podšrka pojedinaca. Borba se nastavlja.
(MONDO)