"Lasta" Van Persija i potop Španaca

Na današnji datum pre četiri godine postignut je jedan od najlepših pogodaka u istoriji Mundijala.

Trinaesti jun poslednjih godina nije dobar datum za španski fudbal.

Dok se vest o smeni selektora Hulena Lopetegija očekuje svakog časa - samo jedan dan pre početka Mundijala u Rusiji - na prethodnom šampionatu sveta u Brazilu je 13. jun bio datum kada je počeo neočekivani slom šampiona iz Južne Afrike 2010.

"Crvena furija" je tog dana vodila protiv Holandije 1:0, u meču prvog kola B grupe... sve do 44. minuta.

Tada je Robin Van Persi "zaplivao" kroz vazduh i na centaršut Dejlija Blinda lobovao Ikera Kasiljasa gotovo sa ivice kaznenog prostora! Holanđani su na odmor otišli sa povoljnih 1:1, a u nastavku su sa još četiri pogotka potpuno šokirali selektora Visentea Del Boskea i njegove izabranike.

Robin Van Persi gol Holandija - Španija 1:1, Mundijal 2014
Izvor: Youtube/SoccerFanatic

Španci su posle tih 1:5 izgubili i od Čilea (0:2), pa im je pobeda nad Australijom poslužila samo kao uteha pred povratak kući.

Holanđane je, sa druge strane, prelepi Van Persijev gol usmerio ka prvom mestu u grupi i potom sve do polufinala, u kome su penalima ispali od Argentine. Dobru formu ipak su potvrdili u meču za treće mesto, savladavši domaćina Brazil sa 3:0.