• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rezultati rada pravosuđa nisu dobri": U februaru izbor novog rukovodstva VSTS

Autor Dušan Volaš

Predstavnik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Sanela Gorušanović Butigan rekla je da rezultati rada pravosuđa u BiH nisu dobri i da bi predsjednik i dva potpredsjednika VSTS-a trebali da budu izabrani 10. i 11. februara.

 Srn2020-6-24_10522_3.jpg Izvor: Srna/Željka Domazet

Butiganova je rekla da će do tada biti izabrani i novi članovi iz Republike Srpske, Vrhovnog suda Federacije BiH /FBiH/ i Suda BiH.

Na saslušanju pred članovima Istražne komisije za utvrđivanje stanja u pravosuđu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Butiganova je navela da je VSTS institucija koja mora raditi transparentno i imati saradnju sa pravosudnim institucijama u BiH.

"To je jedna od najbitnijih stavki i bez toga ne možemo blagovremeno reagovati", rekla je Butiganova.

Ona je dodala da je skoro posjetila predsjednike sudova u Republici Srpskoj i razgovarala sa 70 odsto njih, kao i sa predsjednikom Vrhovnog suda Srpske, te da u narednom periodu ima namjeru da razgovara i sa predsjednicima sudova u Federaciji BiH.

Butiganova je rekla da su svi izvještaji o radu pravosudnih institiucija kojima raspolaže kritički i da rezultati nisu dobri.

"Mi iz ove institucije moramo biti svjesni negativnih rezultata, posebno statističkih, ali postoje sudovi u BiH koji ipak ispunjavaju sve svoje obaveze", istakla je ona.

Butiganova je dodala da VSTS preduzima mjere na poboljšanju rada pravosudnih institucija.

"VSTS imenuje nosioce pravosudnih funkcija i često smo izloženi kritikama, ali problem je u sistemu koji nam nudi kandidate koji nisu najbolji. Stoga su reforme pravosuđa neophodne", rekla je ona.

Ona je naglasila da je VSTS napravio reformski program za period od 2021. do 2023. godine koji podrazumijeva borbu protiv korupcije, jačanje integriteta i poboljšanje kvaliteta rada u pravosuđu.

"Treba što prije usvojiti izmjene Zakona o VSTS-u. Pravosuđe nije dovoljno efikasno i transparentno", tvrdi Butiganova.

Prema njenom mišljenju, VSTS je, kao institucija, u stanju da prevaziđe probleme sa kojima se danas susreće.

Ona smatra da je dobro što će se u ovoj godini promijeniti gotovo svi članovi VSTS-a i da to vidi kao na novu snagu.

Član Komisije Dragan Mektić pitao je šta bi u odnosu na postojeći Zakon o VSTS-u bile ključne izmjene koje bi poboljšale stanje u pravosuđu, na šta je Butiganova odgovorila da je VSTS predložio inicijativu za reviziju, što je rezultiralo nacrtom izmjena Zakona o VSTS-u, naglasivši da se nada da će hitne izmjene ići uskoro, a godinu dana nakon toga i sveobuhvatan zakon.

Ona je rekla da su hitne izmjene obuhvatile finansijske izvještaje, imovinske kartone, da je regulisan sukob interesa, kao i odgovornost članova VSTS-a.

"Naša odgovornost se možda mogla utvrditi i zakonom koji je na snazi. Smatram da nije potrebno formiranje dva savjeta, sudskog i tužilačkog i to pitanje se može riješiti podsavjetom - sudskim i tužilačkim", istakla je ona.

Govoreći o stanju u pravosuđu, ona je istakla da pravosuđe nije dovoljno efikasno i transparentno.

"Dovedeni smo pred zid - ili stvari izvodimo do kraja ili će biti dovedena u pitanje opravdanost našeg postojanja", navela je Butiganova i konstatovala da predstoje "strašne reforme".

Član Komisije Branislav Borenović rekao je da se u izvještaju koji se odnosi na procesuiranje korupcije u 2019. godini došlo do šokantnih činjenica.

"Imamo 19 tužilaštava u BiH u kojima rade 362 tužioca. U istoj godini potvrđena je jedna optužnica za visoku korupciju, a za srednju korupciju 15 optužnica", podsjetio je on.

Butiganova je zaključila da je to "crveni signal" i da je tražila sastanak sa glavnim tužiocem Tužilaštva BiH Gordanom Tadić, te dodala da bi ona uskoro trebala da podnese izvještaj o radu Tužilaštva BiH, kao i da očekuje objašnjenje zašto je to tako.

"U 2020. godini je bila korona, ali ne želim tražiti opravdanje. Tako loši rezultati se ne mogu odbraniti", istakla je Butiganova.

Mnogo primjedbi se čulo i na činjenicu da Tužilaštvo BiH ne primjenjuje CMS sistem i iznesene su tvrdnje da se određenim tužiocima dodjeljuju određeni predmeti, te da tužioci koji nisu podobni dobijaju manje atraktivne predmete.

Mektić je pitao kako je moguće da tužilac Tužilaštva BiH Oleg Čavka dobija sve predmete koji se u Tužilaštvu BiH vode protiv direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osmana Mehmedagića.

Za danas je bilo planirano da se pred članovima Komisije pojavi i ministar pravde u Savjetu ministara Josip Grubeša, ali je on, zbog neodložnih obaveza, otkazao dolazak.

Naredna sjednica trebala bi da bude održana 2. februara i na nju će Grubeša biti ponovo pozvan.

(Srna)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE