• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kreditna zaduženost u RS: Rata kao noćna mora

Autor mondo.ba

Vraćanje kredita u Republici Srpskoj postaje sve veći problem jer građani, ali mnoga preduzeća koja su kreditno zadužena sve češće preskaču po koju ratu kredita.

Ovome u prilog idu i podaci o drastičnom porastu dospjelih potraživanja banaka u Srpskoj, a koja su se od kraja prošle godine povećala za skoro 40 odsto!

Naime, na kraju trećeg kvartala ove godine dug po osnovu neplaćenih kredita je iznosio 587,8 miliona i povećana je za čak 37 odsto u odnosu na kraj prošle godine i tadašnjih 429,6 miliona KM, pišu "Večernje novosti".

Prema preliminarnim podacima Agencije za bankarstvo RS učešće dospjelih potraživanja u ukupnim kreditima na kraju trećeg kvartala veće je za 2,82 odsto u odnosu na kraj prošle godine i iznosi 11,63 odsto.

Posebno su u vraćanju kredita zatajila mnoga preduzeća. Razlog za ovo, kako navode stručnjaci, mogu biti i poplave koje su umnogome uništile rad preduzeća širom Srpske.

Ali, ekonomisti takođe smatraju i da ovakvi pokazatelji dokazuju i slabu privrednu aktivnost u Srpskoj.

Aleksa Milojević, ekonomista, kaže da Republici Srpskoj i domaćim bankama slijedi finansijski krah i da nikakav izgovor za lošije ekonomsko stanje ne mogu da budu poplave.

"Vjerovatno će domaće banke sada početi da propadaju jer ne mogu da naplate kredite koje su odobrili građanima i jer je finansijski balon u ovim bankama vještački naduvan. Banke neće moći ni da prodaju nekretnine koje su pod hipotekama jer na tržištu u Srpskoj nema novca", ističe Milojević.

- Strane banke pozajmljuju novac iz ionostranstva i on je dosta jeftiniji, a za razliku od njih domaće banke s druge strane pribavljaju novac od domaće štednje, a to je skup novac. Domaće banke na kraju ovakvog scenarija se povlače sa tržišta i žive samo od platnog prometa.

Bankari kažu da su mnoga preduzeća u Srpskoj iskoristila poplave kao izgovor kako ne bi plaćala svoje obaveze. Tvrde da su građani mnogo odgovorniji i trude se svim silama da svoj obaveze ispunjavaju na vrijeme. Inače, banke u Republici Srpskoj su u prvih devet mjeseci ove godine odobrile 546 zahtjeva za reprogram kredita u iznosu od 75,2 miliona KM. Od toga se na pravna lica odnose 103 zahtjeva teška 67,4 miliona, a na fizička 443 zahtjeva na osnovu kojih je reprogramirano 7,8 miliona KM.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Djajic Ivanko

Propast...

MONDO REPORTAŽE