Od 26.000 studenata koji studiraju na državnim univerzitetima u Republici Srpskoj svega desetak iskoristilo je mogućnost bolonjskog procesa da završe semestar na srodnom fakultetu u inostranstvu o trošku EU.
Ovakvu situaciju studenti objašnjavaju neinformisanošću i nestručnošću uprave univerziteta, dok se akademsko osoblje pravda finansijskom situacijom i nezainteresovanošću studenata, prenose "Nezavisne novine".
Ambasador BiH pri EU Osman Topčagić objašnjava da se jedan od uslova za ulazak u EU, doduše formalni, sastoji iz direktnih kontakata i razmjena iskustava sa građanima zemalja članica EU i napominje da je jedan od najboljih načina za ostvarivanje takvih ciljeva studiranje u nekoj od zemalja EU.
"Preko programa Erazmus, u koji je BiH uključena, apsolutno je sve plaćeno, i hrana i stanovanje i studiranje, studenti se tretiraju kao domaći. Ne bih znao da kažem zašto je tako mali broj studenata na programu razmene", kaže Topčagić.
Prorektor za nastavu i studentska pitanja na Univerzitetu u Banjaluci Simo Jokanović kaže da za međunarodnu razmjenu ima inicijative i volje, ali da se ništa značajno do sada nije desilo.
On predlaže da za ovaj posao treba da bude otvorena posebna kancelarija pri Univerzitetu koja će služiti samo za poslove razmjene studenata i da tom projektu, kada zaživi, treba da bude posvećena puna pažnja.
Rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Mitar Novaković kaže da su tri do četiri studenta sa ovog univerziteta bila na razmjeni, ali je ona kratko trajala i ističe da je ovo proces koji kod nas tek sada počinje i da treba vremena da se osposobi i zaživi.
Predsjednik Unije studenata RS Milan Petković ističe da domaći univerziteti nisu prilagođeni programu međunarodne razmene studenata, kao i da podhitno mora nešto biti urađeno po tom pitanju.
Bolonjska deklaracija predviđa da do 2020. godine bude dostignuta cifra od 20 odsto studenata koji će biti mobilni i to na svim univerzitetima potpisnicimam Bolonjske deklaracije.
Sudeći po broju studenata koji su otišli na razmenu od mogućih 26.000, koliko ih otprilike ima u RS, teško da će ova brojka biti dostignuta.
(Srna)