• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica stradanja Srba kod Srebrenice

Služenjem parastosa danas je obilježena 21 godina od velikog srpskog stradanja u srebreničkoj opštini.

 Godišnjica stradanja Srba kod Srebrenice Izvor: MONDO

Parastosom kod spomen-kosturnica stradalima u dva posljednja rata na Zalazju kod Srebrenice, prisluživanjem svijeća za pokoj duša 69 poginulih na današnji dan 1992. godine i polaganjem cvijeća na spomen-obilježje obilježena godišnjica stradanja Srba.

Prethodno su izaslanik predsjednika Republike Srpske Miladin Dragičević, članovi porodica poginulih, saborci i boračka i opštinska delegacija položili cvijeće na Vojničkom groblju u Bratuncu, gdje je sahranjen najveći broj stradalih, te na srpskim stratištima u Biljači i Sasama.

Osim 69 poginulih na Petrovdan 1992. godine, nestalo je i zarobljeno još 22-oje Srba, a veliki broj ih je ranjen.

Od 22 zarobljenih niko nije preživio. Nakon mučenja i zlostavljanja u srebreničkim logorima svi su ubijeni, a posmrtne ostatke njih desetoro slučajno je pronašao tim za traženje nestalih iz Tuzle 10. juna 2011. godine na Zalazju, prilikom traženja muslimanskih žrtava.

Nakon više od godinu dana ovi posmrtni ostaci su identifikovani i sahranjeni su lani na Petrovdan, a za još 12 Srba nestalih tog dana i dalje se traga.

Članovi porodica i predstavnici boračkih organizacija i organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice ponovo su danas izrazili nezadovoljstvo radom Haškog tribunala, te Tužilaštva i Suda BiH.

Oni su ukazali na to da još nije niko procesuiran za brojne masakre i zločine koje su muslimanske snage iz Srebrenice počinile nad Srbima u posljednjem ratu, ubivši oko 1.500 srpskih civila i vojnika, od kojih su više od polovine masakrirali.

I ove godine na Zalazju je ponovljeno da Boračka organizacija, porodice i saborci neće odustati od pravde i dokazivanja istine o srpskom stradanju u ovom kraju.

Sekretar srebreničke Boračke organizacije Miloš Milovanović rekao je da pravda mora biti dostižna, jer bez pravde i istine o karakteru rata nema i ne može biti pomirenja i suživota na ovim prostorima.

On je poručio pravosudnim organima u BiH, u ime demobilisanih srpskih boraca, da počnu procesuirati zločine koji su počinjeni nad Srbima ukoliko misle da opravdaju postojanje tih sudova i spriječe njihovo ukidanje i gubljenje radnih mjesta.

Jake muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića 12. jula 1992. godine upale su u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle, nastavljajući sistematsko plansko etničko čišćenje srpskih prostora u srebreničkoj opštini, započeto u aprilu.

Za taj, kao i za sve druge zločine počinjene nad Srbima u ovom kraju, još niko nije odgovarao.

Služenjem parastosa na Zalazju završen je 17. memorijalni i kulturno-sportski program "Petrovdanski dani" koji su, povodom 21 godine od stradanja srebreničkih Srba, organizovali Boračka organizacija i Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i Crkvena opština Srebrenica.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE