Dodik istakao da Patrik Mun zbog istine nikako nije smio zaobići činjenice da je defekt stvaranja Suda i Tužilaštva u BiH trajno prisutan.
Predsjednik Repubike Srpske Milorad Dodik istakao je da odlazeći američki ambasador u BiH Patrik Mun zbog istine nikako nije smio zaobići činjenice da je defekt stvaranja Suda i Tužilaštva u BiH trajno prisutan i da kao takav mora biti otklonjen, bez obzira na pribavljeno političko mišljenje Ustavnog suda, koji inače odlučuje politički, a ne pravno.
Dodik je rekao da se Mun, iako broji posljednje dane ambasadorskog mandata u BiH, uprkos opštepoznatim činjenicama, ne libi da Republici Srpskoj drži lekcije o Sudu i Tužilaštvu BiH.
"Opšte je poznato da su ove pravosudne institucije nametnute odlukama visokog predstavnika i na zahtjev bošnjačkih političara sa ciljem da se posrednim mehanizmom unitarizuje pravosuđe u BiH i izvrši centralizacija. Takve institucije, koje rade protiv interesa svojih građana, kompromituju pravosudni sistem i pravdu i ne doprinose stabilnosti BiH", istakao je Dodik.
On je podsjetio da postoji bezbroj primjera za to, a da su najsvježiji slučaj Šemsudina Mehmedović, gdje Tužilaštvo BiH nije htjelo da sarađuje, uprkos očigledenim dokazima, kao i neprihvatljiva retroaktivna primjena Krivičnog zakona BiH u slučaju "Maktouf-Damjanović".
On napominje da Srpska svakodnevno ukazuje na selektivan pristup istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, kao i na različite aršine u vođenju postupaka i presuđivanju.
"Zbog svega toga, kao i zbog činjenice da nemaju ustavno i dejtonsko pravo, Sud i Tužilaštvo BiH nema podršku i zbog toga su predmet naše osnovane kritike, a ne nikakvih političkih napada, kako to u svom poslednjem blogu apostrofira odlazeći američki ambasador Patrik Mun“, poručio je predsjednik Srpske.
Prema njegovim riječima, politički lideri u Republici Srpskoj nemaju problema sa prihvatanjem odluka sudova i tužilaštava Republike Srpske, ali se kada je riječ o BiH ne može na silu legalizovati Sud i Tužilaštvo, već to mora da bude dio legalnog sistema da bi se poštovao.
Dodik ističe da Republika Srpska smatra da se mora poštovati Ustav BiH i da su Sud i Tužilaštvo BiH, kao dio pravosudnog sistema, vještački nametnuti izvan Ustava i Dejtonskog sporazuma, što ambasador Mun nije trebao zaobići, ako je želio punu istinu.
Prema njegovom mišljenju, kod ambasadora Muna se očigledno, kao više puta do sada kada je u pitanju Republika Srpska, izgubila istina, a očigledno je da, kako je rekao, nikakve zaključke nije izvukao od bivšeg američkog diplomate u BiH Rafija Gregorijana, koji je svojevremeno inscenirao krivične prijave protiv političkih lidera u Republici Srpskoj, koje su nakon četiri godine istrage odbačene kao nesonovane.
"U trenucima iskrenosti, kada se sabere ukupan trogodišnji odnos ambasadora Muna prema Republici Srpskoj, može se zaključiti da će kod mene ostati upamćene kao najlošije godine američkog prisusutva u BiH“, poručio je predsjednik Srpske.
Mun je na blogu napisao da je razočaran što su pravosudne institucije BiH meta napada političkih lidera iz Republike Srpske.
(Srna)