BiH se suočava sa ozbiljnom političkom krizom tvrdi analiza Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljne.
Institucije poput Agencije za istrage i zaštitu, Tužilaštvo i bezbjednosni aparat djeluju, kako se navodi, samoinicijativno, politički motivisano i nezakonito.
“Te institucije su u posljednje vrijeme izmakle civilnom nadzoru i zloupotrebljavaju se za političke i druge obračune sa nepodobnim pojedincima posebno iz protivničkih političkih stranaka i/ili opcija”, navodi IFIMES.
Analitičari upozoravaju, da su nedavna hapšenja bila u funkciji izvršenja tektonskih promjena na političkoj sceni sa namjerom instaliranja novog lidera Bošnjaka u Bosni i Hercegovini.
“Predsjednik Socijaldemokratske partije Zlatko Lagumdžija je ulaskom u koaliciju sa Fahrudinom Radončićem i Savezom za bolju budućnost definitivno izgubio svaku šansu da u budućnosti predstavlja važan faktor na bosanskoj i bošnjačkoj političkoj sceni", navodi se u analizi dostavljenoj medijima.
S druge strane, "najnoviji pokušaj Radončića da u politički zagrljaj uzme Sulejmana Tihića, predsjednika Stranke demokratske akcije predstavlja pokušaj eliminacije i posljednjeg ozbiljnijeg pretendenta na mjesto bošnjačkog lidera u BiH”, dodaje IFIMES.
Ukazuje se i da bi ulazak SDA u koaliciju sa SBB predstavljalo “političko samoubistvo” te stranke i njenog predsjednika Sulejmana Tihića.
“Tako bi Radončić (p)ostao vodeći politički lider Bošnjaka u BiH, a na čelo Bošnjaka došao etnički Albanac iz Crne Gore”, ističe IFIMES koji navodi sa su nedavno predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i lider HDZ-a Dragan Čović javno potvrdili postojanje tog plana i bez ikakvog ustručavanja obznanili javnosti, da je u toku traženje (nametanje) novog lidera među Bošnjacima, koji bi "zajedno sa njima učestvovao u podjeli države BiH".
(Tanjug)