Svjedokinja optužbe Fatima Zaimović rekla je pred Haškim tribunalom optuženom Radovanu Karadžiću da je on "masakrirao" djecu Sarajeva.
Karadžić je tvrdio da su djecu i građane u tom gradu ubijale muslimanske snage.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Karadžić, koji se brani sam, pitao je svjedokinju poriče li da su "Muslimani ubijali djecu iz snajpera", navodeći da su to utvrdili i francuski vojnici Unprofora.
"Ja mislim da to nisu i nikada ne bi učinili... Vi ne govorite istinu... To su vaše sulude ideje da su ljudi koji su živjeli u gradu pucali na sugrađane", odgovorila je svjedokinja, koja je tokom rata bila glavna sestra na odjeljenju dječje hirurgije bolnice Koševo u Sarajevu.
Karadžić je odvratio: "Ideje su sulude, ali nisu moje."
On je citirao dokument MUP-a BiH o trupama ABiH u okolini bolnice Koševo, sugerišući da je sa tih položaja pucano na civile u četvrti, koja je bila "van dometa" srpskih snaga.
Dok ju je Karadžić ispitivao o "masakriranju" profesora Milutina Najdanovića iz bolnice Koševo i pritiscima pod kojim je Sarajevo napustilo "400 ljekara" Srba i Hrvata, Zaimovićeva je, rekavši da zna o stradanju Najdanovića, uzvratila:
"Nemojte me stalno pitati o masakriranju... Koliko ste vi djece u Sarajevu masakrirali, jeste li svjesni - 1.601 dete".
Ona je tvrdila da su srpski ljekari napuštali Sarajevo na Karadžićev poziv, a ne zbog ubistava i zlostavljanja u rukama muslimanskih snaga i kriminalaca, kao što je tvrdio Karadžić.
Svjedokinja je Karadžića nekoliko puta pozvala da je pita "o patnjama djece", ali on to nije učinio.
Karadžić je tvrdio i da je "bacanje Srba sa sprata" i uzimanje njihovih stanova bio "biznis" u Sarajevu, citirajući iz knjige sarajevskog pisca crnogorskog porekla Marka Vešovića.
"Pitajte o tome Vešovića... Vi ste protjerali hiljade i hiljade Muslimana iz Banjaluke, Srebrenice i drugih mjesta s kesom u ruci. Kako se ne sramite", odgovorila je Zaimovićeva.
Ona je Karadžića, na kraju ispitivanja, zapitala: "Možete li da spavate, čovječe? Ja vas gledam u oči, pogledajte vi mene... Možete li da u oči pogledate majke koje su izgubile djecu?"
Ne gledajući svjedokinju, Karadžić joj je zahvalio na svjedočenju i rekao joj da pozdravi supruga, s kojim se on u Sarajevu družio.
Zaimovićeva je juče u glavnom iskazu izjavila da su 1992-95. stotine djece s teškim ranama od granata i metaka bile dopremljene u bolnicu Koševo, gdje je ona radila.
Drugi današnji svjedok optužbe bio je bivši zvaničnik UN u Sarajevu Dejvid Harland (David Harland).
On je posvjedočio da su Karadžićeve snage 1993-95. godine granatama i iz snajpera gađale civile u gradu, držeći ih pod terorom.
Harland je od 1993. do 1995. bio zadužen za civilna pitanja u komandi Unprofora u Sarajevu, a zatim je radio kao politički savjetnik komandanta snaga UN Ruperta Smita (Smith).
Prisustvovao je sastancima sa liderima bosanskih Srba, uključujući i Karadžića.
Harland je izjavio da je Karadžić "granatiranjem, snajperisanjem i nametanjem restrikcija gasa, struje i humanitarnih isporuka, Sarajevo držao pod pritiskom radi ostvarivanja svojih političkih ciljeva".
Kako je svjedok rekao, "postojalo je mnogo dokaza da su napadi artiljerijom i snajperima" sa položaja Vojske RS bili "centralno kontrolisani".
Kao primjer, naveo je da bi napadi postajali rjeđi u periodima kada je prijetila opasnost od međunarodne intervencije protiv snaga bosanskih Srba, a pojačavali kad bi opasnost minula.
"Granatiranje i snajperisanje u većini slučajeva nije imalo nikakvu vojnu vrijednost, a svrha je bila održavanje atmosfere terora u gradu", ocijenio je Harland, koji će iskaz nastaviti sutra.
Karadžić je optužen i za genocid nad nesrbima u Srebrenici i još sedam bosanskih opština, zločine protiv čovječnosti širom BiH i uzimanje međunarodnih talaca.
(Beta)