U BiH oko 16 odsto stanovništva ilegalno posjeduje oružje, a riječ je o 300.000 do 500.000 komada, kažu istraživanja međunarodnih institucija.
Vršilac dužnosti direktora Policije Republike Srpske (RS) Gojko Vasić rekao je da je u RS i dalje veliki problem zaostalo oružje iz rata, kojeg ima mnogo i svako njegovo posjedovanje je ilegalno.
"Policija RS godišnje otkrije 400 komada nelegalnog oružja. Ipak, da bi to bilo još bolje, potrebno je ponovo zakonski organizovati akciju prikupljanja oružja, jer sada se građani boje sankcija ako dođu da predaju nelegalno oružje u policiju", rekao je Vasić za "Večernje novosti".
Pištolje i puške građani Srpske mogu da kupe samo u radnjama namjenski otvorenim za prodaju oružja, čiji rad kontroliše MUP RS.
U jednoj od takvih specijalizovanih radnji kažu da najjeftiniji pištolj košta 500 KM (250 evra), a najskuplji model je 2.700 KM. Cijena pušaka iznosi od 500 do 5.000 KM. Meci, zavisno od kalibra, koštaju od marke pa naviše.
Ali, kažu u radnji, nijedna osoba ne može da kupi komad oružja ili metke bez odobrenja MUP RS.
Prodavci kažu da je potražnja za oružjem slaba.
Prema zvaničnim podacima, 19.000 oružnih listova izdao je MUP RS, i to prema ranijem zakonu koji je važio do 2007. Cijena oružnog lista je 30 KM, a zakonski rok za njegovu zamjenu je kraj godine.
(Srna/MONDO)