BiH treba da se vrati "na kolosijek ka Evropi" kojoj teži 85 odsto njenih građana, rekao je Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
Taj cilj će biti jedna od glavnih tema na sastanku Evropska unija -Zapadni Balkan koji se održava iduće srijede u Sarajevu, naglasio je austrijski diplomata.
U Sarajevu će se 2. juna, na inicijativu Španije kao predsjedavajuće Uniji, okupiti evropski zvaničnici i predstavnici zemalja Zapadnog Balkana koje žele da postanu članice EU da bi razmotrili evropsku perspektivu regiona.
"Tokom protekle četiri godine BiH je bila u političkom ćorskokaku. Politička klima se pogoršala a lideri su se sada usredsrijedili ka opštim izborima predviđenim za oktobar", rekao je Incko.
On je izrazio žaljenje zbog novog "porasta negativne retorike" pred izbore i osudio "aluzije o mogućnosti raspada zemlje" koje stižu od vođa bosanskih Srba kao i "jake reakcija iz drugih političkih sredina (muslimana)".
Kako navodi Frans pres, Evropljani žele jačanje centralne bosanske države, što bi omogućilo sprovođenje reformi potrebnih za integraciju u EU.
Ta centralizacija, međutim, tapka u mjestu zbog razlika među zajednicama, posebno zbog protivljenja bosanskih Srba koji žele da sačuvaju autonomiju Republike Srpske, navodi agencija.
"Međunarodna zajednica ne može da nametne kretanje Bosne i Hercegovine ka EU. To treba da bude izbor političkih lidera ove zemlje zato što je to želja birača: ankete pokazuju da 85 odsto bosanskih građana žele da se pridruže EU", rekao je Incko.
Kao znak dobre volje i ohrabrenja prije sastanka EU-Balkan 2. juna Evropska komisija će, prema navodima jednog evropskog izvora, danas predložiti zemljama članicama Unije da se pod određenim uslovima liberalizuje vizni režim za državljane BiH i Albanije.
BiH je, kako podsjeća Frans pres, 2008. potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što je prvi korak u njenom približavanju EU.
Ona ipak kaska iza drugih potencijalnih kandidata za članstvo u EU sa Balkana zbog blokade u sprovođenju reformi koje traži Brisel.
Valentin Incko je rekao da BiH treba da bude "sposobna da u potpunosti preuzme odgovornost za sebe" prije nego što on napusti funkciju visokog predstavnika i ostane samo specijalni predstavnik EU u zemlji.
(Beta)