Nadležni u Ministarstvu pravde BiH ne znaju da li je zahtjev za ekstradiciju Ejupa Ganića ikada dostavljen u Veliku Britaniju čije pravosuđe vodi postupak protiv njega.
Pomoćnik ministra pravde BiH Nikola Sladoje izjavio je za "Nezavisne novine" da odgovor na ovo pitanje nisu dobili, iako su tri puta slali urgenciju Ministarstvu inostranih poslova (MIP) BiH koje je trebalo da proslijedi zahtjev za ekstradiciju u Veliku Britaniju.
Ganić je uhapšen u Londonu 1. marta po zahtjevu Srbije za ekstradiciju, jer ga pravosuđe ove zemlje tereti za ratni zločin nad vojnicima JNA u maju 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
U Ministarstvu pravde potvrdili su da su dostavili odgovor i poslanicima SDP-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH koji su tražili informaciju o hapšenju Ganića i zahtjevu Srbije za njegovo izručenje.
Iako je Savjet ministara BiH zadužio i MIP da dostavi parlamentu BiH odgovor na isto pitanje, to iz ove institucije do sada nisu učinili.
Pomoćnik ministra za međunarodnopravne poslove u MIP-u Zoran Perković rekao je da su isti dan, odnosno osam časova po primitku zahtjev za ekstradiciju uputili u Ambasadu BiH u Londonu.
Ambasador BiH u Velikoj Britaniji Jadranka Negodić rekla je da pitanje zahteva za ekstradiciju "nije stvar za novine nego za nadležna ministarstva".
"Ne razumijem o čemu govore u Ministarstvu pravde. Ambasada BiH u Londonu nije adresa za takva pitanja. Zna se kako se komunicira između dva ministarstva, postoje otpremnice, propratnice i ostali načini da se utvrdi put neke pošte", rekla je Negodićeva.
Savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Damir Arnaut, član Ganićevog pravnog tima, kaže da se nije bavio time šta radi pravosuđe BiH, i da će provjeriti šta je sa zahtjevom iz BiH.
Niko, međutim, nije jasno rekao da li je BiH dostavila organima Velike Britanije zahtev za izručenje Ganića i da li uopšte traže ekstradiciju svog državljanina, iako je upućen zahtjev iz Tužilaštva BiH, koje od oktobra 2006. godine vodi istragu o slučaju "Dobrovoljačka".
Prema zakonima Velike Britanije, ekstradicija se ne može izvršiti ukoliko nema naloga za hapšenje, a Tužilaštvo BiH osim naloga za pokretanje istrage o "Dobrovoljačkoj" nije izdalo nijedan nalog za hapšenje u vezi s tim.
Ministar pravde Bariša Čolak ranije je rekao da BiH traži da preuzme predmet "Ganić", odnosno krivično gonjenje kako bi ga procesuirali pred pravosuđem BiH.
Pred sudom u Londonu vodi se ekstradicioni postupak za izručenje Ejupa Ganića Srbiji.
Odbrana Ganića imala je rok do 18. maja da podnese svu dokumentaciju, a Tužilaštvo, koje zastupa zahtjev Srbije, treba da odgovori do 15. juna.
Ročište bi trebalo da počne 5. jula a očekuje se da će do kraja tog mjeseca biti donijeta i odluka, jer sudija Timoti Vorkmen ide 15. jula u penziju.
(Srna)