• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska:Za operaciju psa daju i 136.000 evra

U slučaju liječenja četvoronožnih prijatelja vlasnici kućnih ljubimaca treba da budu spremni na poprilične izdatke.

 Hrvatska:Za operaciju psa daju i 136.000 evra Izvor: MONDO

Problem je u skupoći materijala jer, recimo, jedan vještački kuk košta 3.000 evra, a bilo je i takvih Hrvata koji su za transplataciju organa svog ljubimca išli u SAD i plaćali vrtoglavih 200.000 dolara, piše "Slobodna Dalmacija".

Veterinarske usluge u Hrvatskoj pokrivaju široku ponudu, od preventivnih i internističkih pregleda, hirurških i zahvata pri okotu, dermatološog i stomatološkog liječenja, oftalmologije, pa do onih manjih usluga poput šišanja i kupanja.

Na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, iako se radi čak 95 odsto hirurških zahvata koji oni mogu obaviti, a po opremljenosti i stručnosti u rangu su vrhunskih evropskih klinika, za šta imaju licencu, implantaciju vještačkog kuka ne rade, pa takve pacijente preporučuju kolegama u Evropi, kaže prof. dr. Dražen Matičić, načelnik Klinike za hirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu.

Problem je u skupoći materijala (jedan vještački kuk košta i do 3.000 evra, a svaki model mora odgovarati kilaži psa), ali i nepostojanju predstavništva preko kojeg bi se to nabavljalo.

S druge strane, fakultet je veoma napredovao u ponudi metoda liječenja koje prate humanu medicinu: obavljaju laparaskopske operacije ili operacije ligamenata koljena TTA metodom, što je trenutno najzahtjevniji izazov u ortopedskoj hirurgiji malih životinja.

Cijena TTA metode kreće se od 5.000 do 7.000 kuna. Prije nekoliko godina rješenje je bilo otputovati u Sloveniju ili neku drugu evropsku državu ili, u krajnjem slučaju, uspavati psa.

"Ko zna, možda smo na putu razvoja veterinarskog turizma", upola u šali, upola u zbilji kaže dr Matičić, uz napomenu da udruženjima za zaštitu životinja ne naplaćuju usluge.

U klinikama u Hrvatskoj ipak se ne može obaviti, recimo, transplantacija organa, koja u SAD košta vrtoglavih 200.000 dolara.

Bilo je i takvih Hrvata koji su, kako bi spasli svog ljubimca, potegli i preko bare i izdvojili milionski iznos za njegov spas, bilo da im je za psa bila potrebna nova jetra ili bubreg.

Četvoronožni pacijenti su nerijetki gosti veterinarskih ordinacija zbog pesimističnih raspoloženja, koja uključuju odbijanje hrane, uporno lajanje, uništavanje svega oko sebe, grickanje vlastitog repa ili šapa. Stoga nije rijedak slučaj da veterinari propisuju antidepresive za pse, navodi "Slobodna Dalmacija".

Iako je za neke rase pasa "obavezno" kupiranje (estetsko rezanje) repova i ušiju, u Hrvatskoj je to zabranjeno, prema Zakonu u zaštiti životinja iz 2006. godine.

Na internetu se, međutim, može naći da se takvi zahvati mogu ilegalno obaviti za 400 do 800 kuna (slučaj u Osijeku), prenio je splitski list.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE