• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Generalu Đorđeviću 27 godina zatvora

Bivši načelnik Resora javne bezbjednosti MUP-a Srbije general Vlastimir Đorđević osuđen u Hagu na 27 godina zatvora.

 Generalu Đorđeviću 27 godina zatvora Izvor: MONDO

Pretresno vijeće Haškog tribunala izreklo je danas kaznu od 27 godina zatvora nekadašnjem načelniku Resora javne bezbednosti (RJB) MUP-a Srbije generalu Vlastimiru Đorđeviću zbog zločina nad kosovskim Albancima u prvoj polovini 1999. godine.

Đorđević je proglašen krivim za "učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu 1999. godine, čiji je cilj bio promjena etničke ravnoteže Kosova, kako bi se obezbijedila srpska dominacija na toj teritoriji".

Ovaj cilj je, kako se navodi, ostvarivan rasprostranjenom kampanjom terora i nasilja protiv etničkih Albanaca, koja je uključivala deportacije, ubistva, prisilno premještanje i progone.

Vijeće je utvrdilo da su neki od ključnih članova udruženog zločinačkog poduhvata bili bivši predsjednik SR Jugoslavije Slobodan Milošević i bivši potpredsjednik jugoslovenske vlade Nikola Šainović. Članovi udruženog zločinačkog poduhvata iz MUP-a Srbije bili su nekadašnji ministar policije Vlajko Stojiljković, optuženi Vlastimir Đorđević, šef Državne bezbjednosti Rade Marković i šef policije na Kosovu Sreten Lukić.

Sudije su odbacile tvrdnju Đorđevića da on nije imao efektivnu kontrolu nad snagama MUP-a Srbije na Kosovu, jer ga je ministar Stojiljković "isključio". Nasuprot tome, vijeće je zaključilo da je "učešće optuženog u udruženom zločinačkom poduhvatu bilo od ključnog značaja za njegov uspjeh“.

Vijeće smatra da je Đorđević "imao zakonska ovlašćenja i vršio efektivnu kontrolu nad policijom na Kosovu, uključujući regularnu i rezervnu policiju".

Đorđević je proglašen krivim za zločin deportacije, ubistva, prisilnog premještanja i progona počinje u 13 opština navedenih u optužnici, a to su Orahovac, Prizren, Srbica, Suva Reka, Peć, Kosovska Mitrovica, Priština, Đakovića, Gnjilane, Uroševac, Kačanik, Dečani i Vučitrn.

"Đorđević je odgovoran za ubistvo najmanje 724 kosovska Albanca koje su ubile srpske snage, u najčešćim slučajevima policija, u mnogim od tih opština", zaključilo je vijeće.

U velikom broju slučajeva žrtve su, uključujući mnogo žena i djece, bili civili, koji nisu bili naoružani i nisu učestvovali u bilo kakvoj vrsti oružanog konflikta, navelo je Pretresno vijeće.

Među incidentima ubistva za koje se Đorđević smatra odgovornim je ubijanje, a zatim paljenje 114 muškaraca i dječaka iz sela blizu Orahovca 26. marta 1999. godine. Istog dana, u Suvoj Reci policija je ubila oko 45 članova jedne porodice.

U Podujevu su srpske snage postrojile i pucale u 19 žena i djece, od kojih je 14 ubijeno. Petoro djece koja su preživjela zadobila su teške i trajne povrede, zaključilo je Pretresno veće.

Đorđević je takođe proglašen krivim za deportacije i prisilno premještanje. Vijeće je utvrdilo da je on odgovoran za deportacije najmanje 200 000 kosovskih Albanaca, od više od 800 000 koliko je napustilo Kosovo od 24. marta do 20. juna 1999.

Vijeće je odbacilo tvrdnje odbrane da su kosovski Albanci bježali od NATO bombardovanja SRJ, koje je počelo 24. marta 1999, i od borbi između srpskih snaga i tzv. Oslobodilačke vojske Kosova. Vijeće smatra da je moguće da je bilo takvih slučajeva, ali da je osnovni razlog bila "kampanja nasilja i terora nad kosovskim Albancima".

"Nije utvrđeno da je izvršen zločin progona putem seksualnog zlostavljanja kako se navodi u optužnici", rekao je predsjedavajući sudija Kevin Parker.

Vijeće je utvrdilo da je Đorđević imao vodeću ulogu u nastojanjima MUP-a da se prikriju ubistva. "Dokazi potvrđuju da su od druge nedjelje aprila 1999. u najmanje šest slučajeva u periodu od nekoliko nedjelja leševi kosovskih Albanaca kamionima prevezeni do Centra Specijalnih antiterorističkih jedinica 13. maj u Batajnici kod Beograda. U još dva navrata leševi su prevezeni u Centar Posebnih jedinica policije u Petrovom Selu", navelo je vijeće.

Tijela su takođe nađena u jezeru Perućac u Srbiji i pokopana u masovnoj grobnici u blizini. Godine 2001. ostaci 744 osobe su ekshumirani iz Centra SAJ-a u Batajnici, 61 iz Petrovog Sela i 84 iz jezera Perućac. "Transport leševa sa Kosova zbog tajnog pokopovanja u Srbiji u masovnim grobnicama na terenima MUP-a bio je izveden u koordinisanoj operaciji da se uklone dokazi zločina. Operacijom je rukovodio optuženi, u konsultacijama sa ministrom Stojiljkovićem, a po nalogu Slobodana Miloševića", utvrdilo je Pretresno vijeće.

Vlastimir Đorđević je optužen 2003. godine, a bio je u bjekstvu do hapšenja 17. juna 2007. u Crnoj Gori. Suđenje je počelo 27. januara 2009. a završne riječi održane su 13. i 14. jula 2010.

Tužilac je tražio kaznu u rasponu od 35 godina do doživotnog zatvora, dok je odbrana tražila da se Đorđević oslobodi krivice.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE