• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kineski jezik u školama u Srbiji

Pilot projektom u nekoliko srpskih osnovnih i srednjih škola sutra počinje nastava na kineskom jeziku. U program uključeno više od 2.400 učenika.

 Kineski jezik u školama u Srbiji Izvor: MONDO

Ministar prosvjete i nauke Srbije Žarko Obradović i ambasador Narodne republike Kine u Srbiji Đang Vanhu potpisali su danas Memorandum o saradnji povodom realizacije projekta "Učenje kineskog jezika u osnovnim i srednjim školama u Srbiji".

Prema tom dokumentu već od sutra za 2.462 učenika tih škola počeće nastava na kineskom jeziku.

Ministar Obradović rekao je, prilikom potpisivanja memoranduma, da će taj pilot projekat trajati do kraja tekuće godine i da će ukoliko bude uspješan, kineski jezik moći da bude uveden kao fakultativni predmet.

"Ovaj pilot projekat ima za cilj da se kroz učenje osnova kineskog jezika učenici osnovnih i srednjih škola u Srbiji upoznaju sa kineskim jezikom, kulturom i tradicijom. Na taj način omogućavamo mladim generacijama da steknu još jednu znatnu prednost i upoznaju i razumiju jednu veliki prosperitetnu državu i naciju", rekao je Obradović.

Prema njegovim riječima, kineski jezik značajan je ne samo zbog toga što ga govori najmnogoljudnija zemlja na svijetu, već i zbog ekonomskih razloga koji su bitni za svaku zemlju, pa i za Srbiju.

"Naš prijatelj NR Kina ima najdinamičniju privredu i najveće tržište na svijetu i privredna i svaka druga saradnja sa partnerima iz Kine biće lakša ukoliko budemo imali stručan kadar koji razumije kineski jezik", istakao je Obradović.

Ministar je dodao da će kineski jezik, kroz pilot projekat do kraja 2012. godine učiti đaci u osnovnim i srednjim školama u osam gradova i to u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Jagodini, Užicu, Leskovcu, Zaječaru i Požarevcu.

Ministar je istakao da su današnji odnosi između Kine i Srbije izraz dubokog prijateljstva i međusobnog razumijevanja i uvažavanja.

Obradović je podsjetio da se do sada kineski jezik izučavao u Filološkoj, Matematičkoj, VIII i XIII gimnaziji u Beogradu i Karlovačkoj gimnaziji u Sremskim Karlovcima.

Ambasador Vanhu je rekao da će nastavu učinicima u Srbiji držati 14 nastavnika iz Kine i da je u Srbiji sve više srpskih prijatelja Kine koji pokazuju interesovanje za upoznavanje kineske kulture.

On je istakao da kulturna razmjena između dvije zemlje ima dugu istoriju i ocijenio da ima pristora da se ona u budućnosti razvija.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, koji je takođe prisustvovao potpisivanju Memoranduma, poručio je građanima da uče kineski jezik, jer će im trebati.

Jeremić, koji je predsjedavajući Međudržavnog komiteta za saradnju Srbiji i Kine, ocijenio je da je Kina danas ključni faktor svjetskog mira i ekonomije i da sve više utiče na politička i ekonomska kretanja u svijetu.

"Mislim da je malo ko spreman da ospori da će 21. vijek biti vijek Kine", rekao je šef srpske diplomatije i dodao da će svi koji budu učili kineski jezik imati "izuzetnu komparativu prednost".

Podsjećajući da je Srbija strateški partner Kine, jedini u ovom dijelu svijeta, Jeremić je rekao da će to partnerstvo davati sve očiglednije rezultate.

"Kina je prijatelj Srbije, i po mom mišljenju, to prijateljstvo je čvrsto, sveobuhvatno, neuslovljeno i neraskidivo i ono će nastaviti da jača u vremenima koja su ispred nas", rekao je on i dodao da je važno kinesku kulturu učiniti dostupnom za što veći broj građana Srbije, pogotovo mladih.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE