• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Seoba kosovskih Albanaca zbog srpskog pasoša

U želji da dobiju biometrijski pasoš Srbije i tako se lakše "dočepaju" EU kosovski Albanci se odjavljuju u pokrajini i prijavljuju u Bujanovcu.

 Seoba kosovskih Albanaca zbog srpskog pasoša Izvor: MONDO

Žitelji Kosova i Metohije plaćaju i do 5.000 evra za dobijanje biometrijskog pasoša Srbije da bi bez vize putovali u zemlje Evropske unije (EU), prenio je prištinski list na albanskom jeziku "Koha ditore".

Prema ovom listu, žitelji u pokrajini osim što plaćaju velike svote novca za pasoš, prinuđeni su da odjave boravište sa Kosmeta i da potraže adresu u Srbiji.

Agim Rama, 22-godišnjak, rođen u Prištini, jedan je onih koji čeka da dobije biometrijski pasoš Srbije.

Pravo na dobijanje pasoša, Agim je stekao time što je odjavljen iz njegovog mjesta rođenja i postao građanin Opštine Bujanovac, odakle mu je i vjerenica.

Ovu proceduru, Agim je počeo još marta 2009, jer po njegovom mišljenju, lakše mu je na taj način da ide u zemlje EU.

"U početku sam podnio zahtjev za iseljenje sa Kosova u Gračanici kako bi postao građanin Srbije", rekao je Agim koji, iako je po dokumentaciji građanin Srbije, i dalje živi i radi u svom rodnom gradu na Kosmetu.

"Koha ditore" podsjeća da je Srbija počela sa izdavanjem biometrijskih pasoša za svoje državljane, što je bio jedan od uslova za liberalizaciju viza u Evropskoj uniji od strane zemalja koje nisu članice.

Sa ovim pasošima, građani Srbije mogu da putuju bez viza u zemlje EU, za razliku od žitelja Kosmeta koji niti imaju biometrijske pasoše, niti su blizu ispunjavanja uslova za liberalizaciju viznog režima.

Govoreći za "Kohu ditore", Agim Rama je detaljno govorio o proceduri dobijanja biometrijskog pasoša Srbije.

"Osim dobijanja zahtjeva za iseljenje u Gračanici, podnio sam zahtjev za dobijanje državljanstva i izvoda iz matične knjige rođenih Srbije. Kada sam dobio te papire, otišao sam u Bujanovac i počeo proceduru kako bi postao žitelj te opštine, na svu sreću to pravo sam i dobio pošto mi je i vjerenica iz tog kraja", izjavio je Agim.

Rama je rekao da osim redovnog plaćanja, nije imao dodatne izdatke kako bi dobio biometrijski pasoš Srbije.

Kada je on podnosio zahtjev za pasoš, procedure su bile lakše.

"Kada sam ja podnosio zahtjev za pasoš, procedure su bile lakše i jeftinije, platio sam 35 evra za pasoš i oko 20 evra za izvode. Ali sada znam da je Albancima mnogo teže da dobiju srpski pasoš, uprkos tome što veoma skupo plaćaju za to", rekao je Agim.

Bujanovac nije jedina opština u kojoj žitelji pokrajine podnose zahtjev za dobijanje biometrijskog pasoša Srbije.

U Preševskoj opštini se za dobijanje srpskog biometrijskog pasoša zahtjeva iseljavanje sa Kosmeta i prijavljivanje u tom dijelu Srbije.

Jedan od posrednika u ovim poslovima, a koji živi u Preševu, kaže da se Albanci konstantno interesuju kako bi postali stanvnici preševske opštine, samo da bi dobili pasoš Srbije.

"Biometrijski pasoš Srbije ne može dobiti nijedan Kosovar ukoliko se ne odjavi sa Kosova. Ja sam pomogao nekolicini Kosovara da postanu građani Preševa, ali oni su morali prethodno da imaju odjavu iz njihove opštine, državljanstvo i izvod Srbije kako bi postali građani Preševa", rekao je posrednik, čije ime je poznato redakciji "Koha Ditore".

Po njegovim riječima, ova procedura ne traje više od mjesec dana.

"Svu ovu dokumentaciju treba predati u policijsku stanicu i čekati na odgovor dve nedjelje. Međutim, novi stanovnici moraju da budu smješteni u neku kuću koja se smatra kao njegovo prebivalište.

Nakon toga, policija s vremena na vrijeme posjećuje tu osobu kako bi se uvjerila da on zaista živi tu gdje je prijavljen i nakon toga treba da prođu još neke tri nedjelje do donošenja konačne odluke kako bi iseljenik postao građanin ", naveo je posrednik iz Preševa.

Državni sekretar Ministarstva Kosova i Metohije Oliver Ivanović izjavio je u nedelju da na biometrijski pasoš imaju pravo svi građani Srbije, ali da za one koji su sa teritorije Kosova i Metohije važe ograničenja koje je uvela Evropska Unija.

Ivanović je, povodom teksta u "Koha ditore" rekao Tanjugu da takve podatke može pružiti samo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, ali da ne vjeruje u iznose koje list navodi.

"MUP ne vodi evidenciju izdatih putnih isprava po nacionalnoj pripadnosti građana kojima ih izdaje, a svi građani Srbije imaju pravo na pasoš u skladu sa propisima", rekao je Ivanović.

Ivanović je precizirao da je jedino ograničenje za građane sa teritorije Kosmeta što se njihove putne isprave izdaju u Beogradu, u Koordinacionoj policijskoj upravi u Ljermonotovoj ulici, zbog stroge kontrole koju zahtijeva EU.

Državni sekretar nije želio da komentariše navode "Koha Ditore" da se Albanci sa Kosmeta prijavljuju u drugim gradovima Srbije kako bi lakše došli do putnih isprava, navodeći da su u pitanju prava svih građana Srbije i uputio na MUP kao jedino tijelo koje takve podatke može imati.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE