Albanija treba da bude otvorena za nezavisnu istragu o mogućoj trgovini organima koji su vađeni srpskim zarobljenicima 1999. godine.
Ovo je u utorak izjavio u Tirani izvestilac UN Filip Alston.
"Albanija treba da bude otvorena za nezavisnu istragu jer taj slučaj izgleda blokiran", ocijenio je Alston na konferenciji za novinare nakon jednonedjeljnog boravka u Albaniji.
Alston je specijalni izvjestilac UN za vansudska ili grupna pogubljenja.
"Albanska vlada nije uložila nikakav napor kako bi sarađivala po tom pitanju i sva objašnjenja koja su pružena, praktično su samo birokratski i diplomatski stoni tenis", rekao je on.
"Albanske vlasti čvrsto vjeruju da su tvrdnje o mogućoj trgovini organima političke, smiješne i potpuno neosnovane", rekao je on i ukazao da u tom slučaju postoji "razlog više da pozovu međunarodne instance poput Evropske unije, UN i Savjeta Evrope da u Albaniji sprovedu istragu".
Tirana je prošle godine odbacila zahtjev srpskog tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića za sprovođenje istrage u Albaniji, podseća agencija Frans pres.
"Mislim da je bolje da istragu ne vode zainteresovane strane jer bi to moglo da naškodi nezavisnosti i objektivnosti istrage", rekao je Alston i ocenio da istragu treba da vode nezavisni istražitelji kako bi bile osigurane nezavisnost i objektivnost.
Pravosudni organi Srbije pokrenuli su u martu 2008. godine istragu o trgovini organima na Kosovu i sjeveru Albanije na osnovu navoda iz knjige bivše glavne tužiteljke Haškog tribunala Karle del Ponte "Lov".
Prema navodima knjige, oteti Srbi su odvođeni u takozvanu žutu kuću u mjestu Burelj, na sjeveru Albanije gdje su im vađeni organi.
Srpsko tužilaštvo je do sada, na osnovu fotografija identifikovalo 10 mogućih egzekutora i jednu od žrtava - Predraga Dragovića.
Osim "žute kuće" u knjizi Del Ponte pominju se još tri lokacije na sjeveru Albanije, na kojima je moguće da su vršene transplantacije organa.
(Beta)