Ulazak u EU glavni je cilj Srbije, nema članice Unije koja je protiv članstva Srbije, izjavio je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.
Jeremić je za španski dnevnik Mundo ocijenio da su Srbija i cijeli zapadni Balkan od velikog geopolitičkog značaja za Evropsku uniju, koja bez Balkana ne može računati na sopstvenu stabilnost.
"Istina je da smo bili 'bure baruta' Evrope. Upravo zato je nužno da se uključimo u Evropsku uniju", istakao je srpski ministar spoljnih poslova i naglasio da jedino Brisel može "konačno ugasiti" stalno potencijalno žarište na Balkanu.
Mundo ocjenjuje da je "Kosovo neprijatna prepreka" Srbiji na putu u EU i objašnjava da "pored ostalih, Francuska traži da Srbija prihvati gubitak Kosova, da bi mogla ući u Uniju".
"Jeremić, međutim, odbacuje takvu mogućnost", napominje madridski dnevnik i navodi stav srpskog ministra da je "Kosovo deo Srbije i deklaracija o jednostranom otcjepljenju neće biti prihvaćena".
"Dozvolite mi da to kažem potpuno jasno: nikad nećemo prihvatiti kosovsku državu", objasnio je šef srpske diplomatije stav Beograda.
Mundo piše da su "nade Beograda usmjerene na ono šta će o tome saopštiti Međunarodni sud pravde UN, mada se već uopšteno smatra da taj sud neće presuditi u korist Beograda, dijelom i zato što su neke zemlje zvanično priznale Prištinu".
Jeremić, dodaje Mundo, "odbacuje bespredmente prognoze" s tim u vezi, podvlačeći da će se Srbija isključivo boriti diplomatski za svoje stavove i da se nada da će biti stvoreni "uslovi za postizanje trajne stabilnosti".
"Sad je naš ključni cilj članstvo u EU i Španija je jedan od naših glavnih oslonaca u tom procesu", stavio je do znanja Jeremić.
"Naši prijatelji u Madridu nam veoma mnogo pomažu i nadamo se da će tekuće špansko predsjedništvo EU podstaći postupak ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Jeremić.
Mundo predočava i da, iako su se "izvještaji Evropske komisije pokazali povoljnim za učlanjenje Srbije u Uniju, jedna od glavnih prepreka je i dalje izostanak hapšenja dvojice odbjeglih optuženika"- Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
"Bilo to očigledno ili ne, kandidatura Srbije je došla u času kad se u Evropi osjeća zamor od proširenja poslije zamršenog procesa ratifikacije Ugovora iz Lisabona, tako da ugrađivanje istorijski konfliktnog bloka balkanskih zemalja izaziva izvjesnu nervozu u nekim prijestonicama Unije", piše list.
Jeremić, međutim, zaključuje da je strategijski, za bezbjednost EU neophodno da se i zapadni Balkan ugradi u evropske strukture i zaključuje da "iako naši najbliži prijatelji kažu da u članstvo EU možemo ući već 2014, ništa loše neće biti i da još malo sačekamo".
(Beta)