Evropski sud za ljudska prava u Strazburu osudio je Hrvatsku zbog diskriminacije i kršenja prava na školovanje 15 romske djece.
Ta djeca su odvojeni u posebne razrede u osnovnim školama u Međimurju.
Kako je objavio Sud u Strazburu, Hrvatska zbog toga svakom od njih mora isplatiti po 4.500 evra i ukupno 10.000 evra za sudske troškove.
Iako je priznao vlastima u Zagrebu određene napore u osiguravanju školovanja romskih đaka, Sud je zaključio da njihovo smještanje u posebne razrede tokom osnovnog školovanja nije bilo opravdano, prenose hrvatski mediji.
Sud je zaključio i da su prekršena njihova prava na pošteno suđenje budući da je Ustavni sud Hrvatske čak šest godina odlučivao o njihovoj tužbi.
Učenici romske manjine iz Orehovice, Podturena i Trnovca u Međimurju tužili su 2002. godine svoje osnovne škole za rasnu diskriminaciju i kršenje prava na školovanje.
Oni su bili smješteni u posebne "romske" i mješovite razrede, a u tužbi su tvrdili da su segregisani zato što su Romi.
Njihovu tužbu 2002. je odbacio sud u Čakovcu, a Ustavni sud je pet godina kasnije utvrdio da su romska deca bila smještena u posebne razrede zbog nedovoljnog poznavanja hrvatskog jezika.
Ukupno 15 učenika podnijelo je 2003. tužbu Evropskom sudu za ljudska prava.
Zastupnici Hrvatske u sporu su tvrdili da je to učinjeno da bi se Romima omogućilo da sustignu svoje vršnjake u gradivu.
Hrvatski mediji ocjenjuju da će presuda Evropskog suda za ljudska prava uticati na međunarodni ugled Hrvatske.
(Beta)