Ban Ki Muna pozdravio je usvajanje Deklaracije o Srebrenici u Skupštini Srbije. Kacin: Srbija, "napravila više korak u stranu, a ne naprijed".
Generalni sekretar UN Ban Ki Muna pozdravio je usvajanje Deklaracije o Srebrenici u Skupštini Srbije, dok je izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocijenio da je Srbija, "umjesto realnog suočavanja s prošlošću napravila više korak u stranu, a ne naprijed".
Kacin je za sarajevski Dnevni avaz rekao da "među vladajućim strankama u Srbiji nije bilo političke hrabrosti da direktno kažu ono što je suština svega - da je Srebrenica bila najstrašniji zločin i da je to genocid".
"Takve jasne poruke vladajuća koalicija ne može uputiti javnosti Srbije, pa se onda šalju nejasne poruke i regionu i Evropskoj uniji", izjavio je Kacin.
On je dodao da je "Srbija dugi niz godina propustila da govori o Srebrenici, Ratku Mladiću, njegovim zlodjelima, i da je to što se sada dešava nešto što dolazi s velikim zakašnjenjem".
Ipak, kako je kazao, proces je pokrenut i zato treba pozdraviti inicijativu predsjednika Srbije Borisa Tadića.
"No, zbunjujuća je poruka da će biti usvojena i druga rezolucija", kazao je Kacin i istakao da se u Rezoluciji Evropskog parlamenta o Srebrenici u tački jedan jasno osuđuju svi zločini nad pripadnicima svih naroda na tlu nekadašnje Jugoslavije u 1990-im godinama.
Za razliku od njega generelni sekretar UN pozdravlja donošenje Deklaracije.
"Svaki korak ka pomirenju u kriznim dijelovima svijeta je dobrodošao", rekao je novinarima u Njujorku portparol generalnog sekretara UN Martin Nesirki.
Usvajanje te deklaracije pozdravili su i zvaničnici Evropske unije, SAD, Holandije, Francuske i Italije, ocjenjujući da je to važan korak za Srbiju.
Parlamenti Hrvatske i BiH bez deklaracija
Parlamenti BiH i Hrvatske neće donositi posebne deklaracije kojima će osuditi zločine nad Srbima, iako ih je Srbija pozvala da to učine.
Predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Vojislav Stanimirović za "Večernje novosti" je najavio da će njegova partija u hrvatskom Saboru pokrenuti inicijativu za donošenje dokumenta o osudi zlodjela nad Srbima.
Međutim, Andrija Hebrang, potpredsjednik HDZ, kaže za beogradski list da njegova država "ima prečih poslova".
"Naš interes je da afirmišemo rezoluciju o domovinskom ratu u kojem je stradalo 20.000 ljudi od čega je polovina hrvatskih civila", kaže Hebrang.
Skupština Srbije usvojila je Deklaraciju o Srebrenici kojom najoštrije osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. godine na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde i traži i od ostalih država na prostoru bivše Jugoslavije da na isti način osude zločine nad srpskim narodom.
(MONDO)