• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bosnić pušten, Hrvatska priznala grešku

Hrvatska, koja je tražila izručene zbog ratnih zločina kod Slunja, priznala da je greškom zamijenila identitet Vukovarčanina sa čelnikom SAO Krajine koji živi u Srbiji.

 Bosnić pušten, Hrvatska priznala grešku Izvor: MONDO

Srpski izbjeglica Mile Bosnić pušten je u utorak iz ekstradicionog pritvora u Londonu, pošto su vlasti u Zagrebu priznale da su počinile grešku u identitetu kada su za njim raspisale međunarodnu potjernicu, zbog navodnog zločina protiv civilnog stanovništva počinjenog na području opštine Slunj, izjavio je predsjednik Dokumentaciono informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac.

Sud u Vestminsteru obustavio je ekstradicioni postupak protiv Bosnića nakon što su hrvatske vlasti obavijestile nadležno tužilaštvo da povlače zahtjev za njegovo izručenje. Bosnić je izašao iz pritvora popodne, a ispred zatvora su ga docekale kćerka i supruga, rekao je Štrbac, koji je prvi obavijestio domaću i stranu javnost da se u ovom slučaju radi o zamjeni identiteta.

Štrbac je naveo da ga je Bosnićev advokat Džulijan D. Atli obavestio da su informacije iz Srbije odmah privukle pažnju britanskog tužilaštva i uticale na to da ekstradicioni postupak bude ubrzan i njegov klijent oslobođen poslije 10 dana pritvora.

Prema riječima Atlija, mada je Uskršnji ponedjeljak bio neradni dan, juče ga je službenik tužilaštva obavijestio da je stigao dopis vlasti u Zagrebu da odustaju od zahtjeva za ekstradiciju, kao i da je u hrvatskoj ambasadi potvrđeno da je u pitanju greška u identitetu.

Mile Bosnić (55), sin Milivoja, rodom iz Vukovara, uhapšen je 25. marta uveče u svom stanu u Gločesteru, stotinak kilometara od Londona, u kome živi sa suprugom, dvoje odrasle dece i troje unučadi, a prvo ročište u ekstradicionom postupku bilo je zakazano za 29. april.

Hrvatska je Bosnića teretila da je za vrijeme rata, početkom 90-ih godina, na području opštine Slunj, kao visoki funkcioner SDS-a i SAO Krajine počinio zločin protiv hrvatskih civila jer je, navodno, naredio ubijanje, protivpravno pritvaranje i protjerivanje, te oduzimanje i uništavanje njihove imovine, a "sve u cilju stvaranja Velike Srbije".

Iz "Veritasa" su odmah saopštili da se krivični postupak protiv osobe sa imenom Mile Bosnić vodi pred Županijskim sudom u Karlovcu od 20. juna 2003. godine, ali ni prema fotografiji, ni ličnim podacima, to nije osoba za kojom je raspisana međunarodna potjernica.

Mile Bosnić iz Vukovara nikada nije boravio niti ratovao na području Slunja, a u Englesku je s porodicom otišao 1999. sa hrvatskim pasošem, i odmah zatražio azil, dok je osoba sa istim imenom i prezimenom i imenom oca sa područja Slunja, bivši funkcioner SDS-a i SAO Krajine koji danas živi u Srbiji.

Podsjetivši da je prilikom hapšenja Srba dosad bilo 17 slučajeva greške u identitetu, Štrbac je izrazio nadu da će porodica Bosnić konačno dobiti azil u Velikoj Britaniji na koji čeka već 11 godina.

Predsednik "Veritasa" je ukazao da se iza ovakvih hapšenja kriju strašne porodične drame o kojima niko ne vodi računa. Tako je i porodica Bosnić proživela pakao nakon što su lokalna televizija i štampa objavile natpis "Masovni ubica je među nama" i napale je da 11 godina živi na račun britanske vlade, rekao je Štrbac.

On je ispričao da su novinari ovih dana opsjedali kuću porodice Bosnić, dok njeni članovi, uključujući i zeta koji je Englez, nisu mogli da se pojave na poslu, u školi, među prijateljima... Kćerki koja je dojila osmomjesečnu bebu, poslije hapšenja oca, presahlo je mlijeko, a majci koja u poodmaklim godinama živi u Vukovaru tajili su istinu, plašeći se da neće preživjeti, naveo je Štrbac.

Zbog svega što su pretrpili, Bosnić i njegova porodica ne bi smjeli ostati bez pravične naknade, s tim što bi Britanci račun za grešku trebalo da ispostave hrvatskoj državi, zaključio je Štrbac.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE