Grupa neindentifikovanih hakera presjekla je dugogodišnje rasprave treba li objaviti registar hrvatskih branilaca, na kome je više od pola miliona Hrvata, i objavila ga je na Internetu.
Registar je objavljen na internet stranici koja je nakon pola sata "urušena" zbog ogromne navale.
Upisom imena ili jedinice dobiju se svi podaci koji su do sada, na insistiranje dijela veteranskih udruženja i vlade, bili državna tajna.
Nepoznata lica, koja su registar postavila na internet, to su obrazložila time da je javni interes preči od pojedinačnog i privatnog.
Uz isticanje da je registar veterana u drugim državama javan, na stranici je napisano da je registar u nadležnim institucijama već poznat dovoljnom broju ljudi, pa je bilo samo pitanje vremena kad će ga neko objaviti.
Autori stranice pohvalili su se da su registar ukrali iz ministarstva odbrane zbog loše računarske zaštite, ali su napisali i da se na Internet stranici nalazi 90 odsto imena u registru, jer su izbacili sve potencijalno osjetljive jedinice kako bi se spriječilo ugrožavanje bezbjednosti njihovih pripadnika.
Oni su naglasili da će tu stranicu držati sve dok se službeno ne objavi registar.
Zbog velike navale zainteresovanih kada je vijest o Internet stranici objavljena na Hrvatskoj televiziji, ona se urušila.
Šef udruženja veterana Josip Đakić za HTV je ocijenio da se radi o protivzakonitom činu i da onaj ko je objavio registar treba da bude sankcionisan.
Pređašnji i sadašnji predsjednici Hrvatske, Stjepan Mesić i Ivo Josipović, zalagali su se za objavljivanje registra, a njihovi savjetnici i dio veteranskih udruženja i političkih stranaka ističu da je cifra od pola miliona ljudi prevelika i da tamo ima mnogo lažnih branilaca.
Mesić je figurativno rekao da bi se rat, da je Hrvatska imala pola miliona vojnika, vodio kod Niša, a ne pred Zagrebom.
Da je u registru, u kome su izjednačeni oni na fronti i oni koji su rat proveli pijuckajući kafu u kancelarijama, previše imena lažnih branilaca, pokazalo je i samo ministarstvo odbrane izjavom objavljenom u medijima da je prečešljavanjem iz registra izbrisano oko 3.000 imena.
Branioci, pogotovo invalidi imaju velike penzije, dva puta veće od prosječne, i brojne privilegije, a javnost i mediji godinama ističu da su taj status dobili i neki koji su povrijeđeni u saobraćajnim nesrećama ili drugim mirnodopskim udesima.
(Tanjug)