Andreas Gros ostaje pri tvrdnji da je avionska nesreća u kojoj je poginuo makedonski predsjednik Boris Trajkovski, 2004. godine, bila ubistvo.
Gros, koji sprema drugi izvještaj o ovom slučaju, kazao je da je to njegovo lično ubjeđenje, da se radi o ubistvu, a to temelji "na novim informacijama", o kojima još ne može da govori.
"Ova moja lična tvrdnja temelji se na poznavanju nevjerovatnih protivrječnosti koje logički vode do hipoteze o ubistvu", rekao je Gros za redakciju Dojče velea na makedonskom jeziku.
On je najavio da će uskoro posjetiti Makedoniju, kada očekuje da bude definisan i način na koji će ove informacije biti prenesene u javnosti.
Gros je kazao da se osjeća obaveznim da govori o smrti Trajkovskog uprkos tome što zna da ovakva tvrdnja bez propratnih dokaza može da izazove neželjeni razvoj.
"Dokazi nisu u mojim rukama, ja ne rukovodim istragom, ja sam samo mali pomoćnik u njoj. Oni što me poznaju znaju da ne govorim u prazno", rekao je Gros.
Mandat Grosa da radi na istrazi o nesreći u kojoj je poginuo Trajkovski traje do juna ove godine i on je najavio da će, ukoliko ne uspije da sabere sve dokaze, tražiti da mu se mandat produži.
Makedonska ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska je na Grosove tvrdnje izjavila da policija ove države i dalje čini sve da prikupi nove informacije kojima bi se utvrdilo šta se tačno desilo sa avionom u kome je poginuo Trajkovski.
"Ovaj slučaj neće biti zatvoren sve dok se ne raščiste sve dileme i nadalje ćemo raditi nesmanjenim intenzitetom", rekla je Jankulovska.
Trajkovski je bio predsjednik Makedonije od 1999. do 2004. godine. Poginuo je u avionskoj nesreći koja se 26. februara 2004. dogodila kod Mostara u Bosni i Hercegovini.
Komisija za ispitivanje uzroka nesreće makedonskog aviona, koju je formirao Savjet ministara BiH, zaključila je da je uzrok pada aviona bila "proceduralna greška pilotske ekipe u fazi slijetanja na mostarski aerodrom koja je dovela do toga da avion udari u brdo".
Prema tom izvještaju, navedeno je i da avioslužba Vlade Makedonije nije radila prema međunarodnim propisima i standardima za vazdušni saobraćaj.
Tužilaštvo BiH nikog nije optužilo za avionsku nesreću kod Mostara, u kojoj je poginulo šest članova delegacije i dva pilota, jer je istraga pokazala da nema elemenata za pokretanje krivičnog postupka.
Osim Trajkovskog, u avionu "kinger" poginuli su savjetnici u kabinetu predsjednika Dimka Ilkova-Bošković, Risto Blaževski i Anita Lozanovska, zatim Mile Krstevski, zaposlen u makedonskom Ministarstvu inostranih poslova, te članovi obezbjeđenja predsjednika Boris Velinov i Ace Velinovski.
Avionom su upravljali piloti Marko Markovski i Branko Ivanovski.
(agencije/MONDO)