Na današnji dan, prije tri decenije, preminuo je Josip Broz Tito, državni i politički lider nekadašnje Jugoslavije (SFRJ).
O njegovoj ulozi u formiranju i razvoju bivše Jugoslavije i danas se iznose opriječna mišljenja, ali među običnim ljudima u svim republikama bivše države i dalje važi za simbol boljeg, sigurnijeg i uređenijeg života.
Tito je umro u Kliničko bolničkom centru u Ljubljani, a sahranjen je četiri dana kasnije u Beogradu. Na sahranu došlo je 700.000 ljudi, i 209 stranih delegacija iz 128 zemalja svijeta.
Posljednju poštu pokojniku, osnivaču Pokreta nesvrstanih, odali su na licu mjesta 31 predsjednik države, 22 premijera, četiri kralja, šest prinčeva i 11 predsjednika nacionalnih parlamenata. U svetu podijeljenom po hladnoratovskih linija, bili su državnici iz oba tabora.
Prema mnogim viđenjima, sa Titovom smrću su krenuli dezintegracioni procesi u SFRJ, a u godinama pred raspad zemlje, počele su kritike i distanciranja od njegovog lika i dela.
Nevladina organizacija Generalni konzulat Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, sa
sjedištem u Tivtu, objavila je danas čitulju povodom 30. godišnjice smrti predsjednika bivše Jugoslavije, Josipa Broza Tita.
U čitulji, objavljenoj u listovima Pobjeda i Dan, piše : "Trideset... pedeset... vijek, čovjek zauvijek".
Nekoliko čitulja objavili su i pojedini građani.
Dvojica motociklista, članovi Udruženja "Josip Broz Tito" iz Mostara, juče ujutro su krenula na put u Beograd gdje će obilježiti 30. godišnjicu od smrti Josipa Broza Tita.
Mostarski motociklisti u Beogradu će posjetiti Kuću cvijeća gdje će na Titov grob položiti cvijeće.
Nihada Junuzovića i Asmira Šehovića na put je ispratilo nekoliko Mostaraca.
Trideset godina poslije smrti Josipa Broza Tita u BiH postoje brojna udruženja koja obilježavaju datume vezane za vrijeme njegove vladavine, a pojam "titomanija" sve češće se vezuje za mlade.
Nedavno je formirana regionalna organizacija "Naša Jugoslavija" koja ima svoju kancelariju u Sarajevu, dok na internet stranici slobodnajugoslavija.com jugonostalgičari mogu da upišu svoje lične podatke i pogledaju kako bi izgledao njihov crveni SFRJ pasoš.
(MONDO)