Tužilaštvo za ratne zločine Srbije dobilo je spiskove osoba optuženih ili osuđenih u odsustvu za ratne zločine u Hrvatskoj.
Portparol Tužilaštva Bruno Vekarić je objasnio da su spiskovi službena tajna, te ne mogu biti otkriveni javnosti.
"Zainteresovane osobe mogu da se informišu u Ambasadi Hrvatske, ali ne preko advokata ili telefonom, nego lično", rekao je Vekarić za beogradski "Danas".
Prema njegovim riječima, na nivou županijskih tužilaštava u Hrvatskoj, radi se na preispitivanju predmeta, tako da već ima i nekoliko odustajanja od krivičnog gonjenja. "Sa oko 2 000 već se smanjio broj na manje od 900 lica. Predmeti se završavaju ili prebacuju nama i postoji saradnja dva tužilaštva, ali ima još mesta za nastavak. Dobili smo spiskove po opštinama i ima između 700 i 900 lica", istakao je Vekarić.
On je naveo da je u obostranom interesu Srbije i Hrvatske da se ovo pitanje riješi, jer su ljudi uplašeni i ne znaju da li mogu da se vrate svojim kućama. Vekarić smatra da je konstruktivan prijedlog predsjednice Fonda za humanitarno pravo Nataše Kandić da se inicira rješavanje pitanja Srba optuženih ili osuđenih u odsustvu za ratne zločine u Hrvatskoj. On je dodao da se već radi na tome na nivou srpskog i hrvatskog tužilaštva, odnosno na nivou Brionskog samita.
Godinama se spekuliše o broju osuđenih ili optuženih Srba u Hrvatskoj. Spisak od 1 993 Srba koji su u Hrvatskoj pod istragom, optužbom ili su osuđeni, prije šest godina je objavljen na internet adresi Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" u Beogradu. Tada se spekulisalo da osim tog spiska postoji još jedan sa 1.200 osoba. Prema podacima iz Državnog tužilaštva Hrvatske iz 2004, u Hrvatskoj je do tada procesuirano oko 4.000 građana.
Direktor "Veritasa" Savo Štrbac rekao je za "Danas" da spisku koji je dostavljen Tužilaštvu za ratne zločine u Srbiji nedostaju osobe koje su obuhvaćene istragom - istragom u toku i istragom u prekidu."Upoređivao sam ovaj najnoviji sa ranijim spiskovima. Ima oko 1.200 imena optuženih i osuđenih. Od toga je 650 osuđenih, i to oko 450 u odsustvu. Nije tačno da je drastično smanjen broj. Ovom spisku nedostaju predmeti u fazi istrage. Nedavno je u jednoj od emisija na hrvatskoj televiziji zamjenik državnog odvjetnika Hrvatske rekao da je trenutno 450 osoba u fazi istrage", objasnio je Štrbac. (Srna)