Predsjednik Srbije Boris Tadić, koji završava dvodnevnu zvaničnu posjetu Crnoj Gori, otvoriće u Herceg Novom prvi konzulat Srbije u toj državi
Odnosi između Srbije i Crne Gore su u uzlaznoj putanji, a zajednička budućnost dve zemlje u Evropskoj uniji, glavne su poruke razgovora predsjednika Tadića sa crnogorskim državnim vrhom, u kojima su razmotrena gotovo sva otvorena pitanja između Beograda i Podgorice kao osnov za njihovo rješavanje u neposrednoj budućnosti.
Tadić je najprije u Podgorici razgovarao sa premijerom Crne Gore Milom Đukanovićem, kojeg je pozvao da posjeti Beograd, a potom i sa šefom crnogorske države Filipom Vujanovićem, na Cetinju.
Iz onoga što su Tadić i Vujanović poslije susreta prenijeli novinarima jasno je da su velika očekivanja od ove posjete bila opravdana, te da je boravak Tadića u Crnoj Gori bio prilika da se o svemu razgovara bez viška emocija, i u interesu obe države.
Tadić i Vujanović su posebno istakli značaj saradnje Srbije i Crne Gore u evrointegracijama i ukazali da je njihova zajednička budućnost u Evropskoj uniji.
Kad je reč o Kosovu, čiju je jednostrano proglašenu nezavisnost Podgorica priznala oktobra 2008. godine, što je opteretilo odnose dve zemlje, Tadić je ponovio da Srbija ne prihvata i da nikada ni u budućnosti neće prihvatititi nezavisnost Kosova. Vujanović je konstatovao da je nezavisno Kosovo priznalo 69 država, ali da to nisu učinile 123 države članice Ujedinjenih nacija.
Tokom ovog susreta bilo je reči i o potrebi daljih razgovora o dvostrukom državljanstvu, kao i položaju srpske zajednice u Crnoj Gori i crnogorske u Srbiji.
Vujanović je izrazio uverenje da će status crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji što pre biti regulisan, dok je, govoreći o srpskim državaljanima u Crnoj Gori, istakao da svi ljudi u Crnoj Gori, kao građanskoj državi, imaju punu slobodu iskazivanja svog nacionalnog identiteta.
Tadić je rekao da Srbija ohrabruje svoje građane crnogorske nacionalnosti da formiraju svoje zajedničke liste i izađu na izbore za predstavnike u nacionalnim savetima i poručio da je srpski narod u Crnoj Gori autohton narod.
Dvojica predsednika su najavili spremnost dve države da potpišu sporazum o međusobnom izručenju građana umešanih u organizovani kriminal i terorizam, kao glavne bezbednosne izazove sa kojima se danas suočavaju Srbija i Crna Gora.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji ocenjeno je da postoje ogromni potencijali za takvu vrstu saradnje, ali da oni danas nisu dovoljno iskorišćeni.
Predsednik Tadić i premijer Đukanović razmenili su informacije o realizaciji strateških prioriteta u procesima integracija, mogućnostima unapređenja ekonomske saradnje i situaciji u zemljama regiona.
Sagovornici su ocenili da je proces integracije zemalja Zapadnog Balkana u EU, koji znači ujedinjenje i bezbednost u Evropi, imperativ za ostvarenje pune stabilnosti i veće konkurentnosti Evrope na međunarodnoj sceni, navedeno je u saopštenju sa sastanka.
Tadić je istakao da Srbija podržava proces evropskih i evroatlanstskih integracija Crne Gore.
Zajednički je konstatovano da je već ostvarena dobra saradnja u oblasti trgovine, investicija i turizma, a da postoje mogućnosti za produbljivanje saradnje u oblasti projekata saobraćajne infrastrukture, pre svega realizacije projekta autoputa Bar-Beograd, revitalizacije željezničke infrastrukture i potpunijeg iskorišćavanja energetskog potencijala.
Iskazano je interesovanje za dalje unapređenje ugovorne osnove između dve države potpisivanjem sporazuma u oblasti obrazovanja i naučno-tehnološke saradnje, zdravstva, regulisanju pitanja dvojnog državljanstva, i izručenju državljana okrivljenih i osuđenih za krivična djela organizovanog kriminala i korupcije.
Dva predsjednika su posjetila i kompaniju m:tel koja posluje u okviru Telekom Srbija Grupe, a predsjednik Tadić osvrnuo se i na mogućnost da države nastale od bivše Jugoslavije organizuju Evropsko prvenstvo 2020. godine.
(Tanjug/MONDO)