• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ekshumirani leševi Srba iz hrvatskih logora

Iz zajedničke grobnice u hrvatskom mjestu Kukunjevci ekshumirani su posmrtni ostaci Srba likvidiranih u logorima u Slavoniji koje je osnovala Jedinica za posebne namjene MUP-a Hrvatske pod komandom Tomislava Merčepa.

 Ekshumirani leševi Srba iz hrvatskih logora Izvor: MONDO

Dokmentaciono informativni centar "Veritas" iz Beograda navodi da su za dva dana iz zajedničke grobnice na pravoslavnom groblju u Kukunjevcima, opština Lipik, drugi put reekshumirani posmrtni ostaci 19 Srba ubijenih u logorima "Ribarska koliba" u Marinom selu i "Stara ciglana" u Pakračkoj poljani.

U saopštenju se ističe da "Veritas" već godinama raspolaže skicama još dvije moguće lokacije masovnih grobnica žrtava iz logora Pakračka poljana i Marino selo, ali ih još nije pokazao ni hrvatskim ni međunarodnim organizacijama zbog bojazni da bi te grobnice mogle biti uništene ili razmještene.

U periodu od 11. oktobra 1991. do 29. februara 1992. godine u ova dva logora likvidirano je između 100 i 300 žrtava, uglavnom civila srpske nacionalnosti, navode iz "Veritasa".

Većina likvidiranih potiče iz zapadnoslavonskih naselja sa područja Pakraca i Daruvara, ali i sa teritorija opština Garešnica, Kutina, Bjelovar i Zagreb. Sva ova naselja nalazila su se na području koje je bilo pod kontrolom hrvatskih vlasti.

Poslije hapšenja, bez sudskog naloga, Srbi su dovoženi u ove logore, pojedinačno ili u manjim grupama, gdje su zadržavani nekoliko dana i poslije strahovite torture, ukoliko nisu podlegli mukama, izvođeni na stratišta i likvidirani.

U saopštenju se podsjeća da je Komitet eksperata UN za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, na zahtjev vlasti bivše Republike Srpske Krajine (RSK) 1993. godine prvi put ekshumirao ovih 19 leševa na području Pakračke poljane - 16 muškaraca i tri žene, koji su nakon patološkog pregleda, bez utvrđivanja identiteta, ponovo pokopani u blizini mjesta gdje su i pronađeni.

U izvještaju Komiteta, objavljenom 1994. godine, navodi se da je pet žrtava imalo ruke vezane konopcem, a da su ostalim žrtvama ruke bile skupljene, ponekad u izuzetno nezgodnom položaju, što sugeriše da su i njima ruke bile vezane a konopac u međuvremenu raspao.

"Petnaest žrtava je imalo rane od ispaljenih metaka na glavi, dvije su imale povrede glave tupim predmetom, jedna je imala više rana od metaka na ruci i nozi, a jedna je imala razmrskanu glavu", stoji u izvještaju.

Prvu reekshumaciju tih posmrtnih ostataka u novembru 1995. godine, obavile su hrvatske vlasti, uz prisustvo predstavnika Haškog tribunala i Civilne policije UN.

Tijela su odvežena u Bjelovar radi ponovne obdukcije i eventualne identifikacije, nakon čega su ponovo pokopani na Kukunjevačkom groblju bez utvrđivanja identiteta.

"Veritas" navodi da su početkom juna ove godine, na sastanku u Banjaluci, predstavnici hrvatske Kancelarije za zatvorene i nestale, obavijestili prisutne da su prilikom prve reekshumacije, uzeti koštani uzorci sa posmrtnih ostataka, od kojih je hrvatska strana zadržala kontrolni uzorak i saopštili da će upotrijebiti taj uzorak za identifikaciju po DNK metodi.

"Ako je tako, a izgled posmrtnih ostataka na licu mjesta prilikom ove druge reekshumacije potvrđuje da jeste, postavlja se pitanje čemu onda uopšte ova druga reekshumacija?", saopštio je "Veritas".

Na području Zapadne Slavonije u građanskom ratu od 1991. do 1995. godine, prema "Veritasovim" podacima, smrtno je stradalo 1.072 ljudi srpske nacionalnosti, od čega 506 civila, među kojma i 197 žena, od kojih se na spisku nestalih vodi još 580 lica. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE