Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović doputovao je u nedjelju u prvu zvaničnu posjetu Srbiji.
Josipoviću je predsjednik Srbije Boris Tadić priredio svečani doček ispred Palate Srbije.
U delegaciji koja je dočekala Josipovića bili su zamjenik premijera Ivica Dačić i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
Srpski i hrvatski predsjednik založili su se u nedjelju u Beogradu za unapređenje saradnje dve zemlje i rješavanje otvorenih pitanja.
Na konferenciji za novinare poslije razgovora, Tadić i Josipović izrazili su uzajamnu podršku u procesu evropskih integracija.
Kao otvorena pitanja koja treba riješiti dvojica predsjednika su pobrojali pitanja povratnika u Hrvatsku, pitanje granice, pitanje nestalih, pitanje manjina i zaštite njihovih prava.
Povodom tužbe i kontratužbe za genocid, podnesenih pred Međunaordnim sudom pravde, Tadić je rekao da bi bilo dobro da se problem riješi vansudskim poravnanjem, dok je Josipović naveo da su tužbe podnesene zbog rješavanja određenih problema i ako se oni mogu riješiti van suda - "tim bolje".
Tadić očekuje da će zemlje u regionu "biti uzdržane", poslije odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu o tome da li je proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.
Od zemalja u regionu očekujem da uzmu u obzir mišljenje Međunarodnog suda pravde i podrže u Ujedinjenim nacijama rezoluciju Srbije, po kojoj se samo pregovorima može doći do kompromisnog i održivog rešenja za status Kosova, rekao je Tadić poslije razgovora.
Konstatujući da je Hrvatska priznala nezavisnost Kosova, Josipović je izjavio da Beograd i Priština, uz pomoć međunarodne zajedince, moraju naći odgovarajuće rješenje, dok Zagreb nema ambicije da u tome posreduje.
Dodao je da je prije savjetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde (MSP) prerano govoriti o tome kako će se Hrvatska odnositi prema eventualnim inicijativama Srbije u Ujedinjenim nacijama (UN).
On je međutim dodao da će Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske pažljivo pratiti razvoj događaja na tu temu.
Ne treba niko da me pozove u Vukovar, sam ću doći, ali nemojte da me požurujete, otići ću kada za to dođe vrijeme, izjavio je predsjednik Srbije.
Tadić je ocijenio da je Josipović aktivnošću i političkom filozofijom dao ogroman doprinos međusobnom pomirenju, obilazeći mjesta stradanja svih naroda u regionu, ne samo iz sukoba sa kraja prošlog vijeka, već i iz Drugog svjetskog rata.
"I sam ću nastaviti takvu politiku", rekao je Tadić i istakao da je u liku Josipovića dobio čovjeka koji će sa njim nastaviti takvu politiku.
"Mislim da se tu fantastično, dobro razumijemo. To je dio našeg vaspitanja, ličnih vrijednosti i razumijevanja međunarodnih odnosa i odnosa među narodima", rekao je Tadić na konferenciji za novinare.
"Niko ne mora da me pozove u Vukovar. Sam ću doći, ali će sa mnom biti i moj prijatelj Ivo", izjavio je Tadić.
Hrvatska podržava sve susjede na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, rekao Josipović, dok je Tadić poručio da Srbija podržava što brže članstvo Hrvatske u EU i čestita joj na članstvu u NATO.
Tadić je konstatovao da je za Srbiju važno pitanje povratka Srba u Hrvatsku, vraćanje njihovih stanarskih prava, kao i rješavanje sudbine nestalih lica.
Od posebne je važnosti očuvanje kulturnog identiteta, zaštita pisma i jezika, ocijenio je Tadić.
Za stvaranje atmosfere pomirenja u regionu, veoma je važno, prema Tadićevim riječima, da svi krivci za ratne zločine odgovaraju, da se odgonetne sudbina nestalih i da se ekshumiraju grobnice i u Srbiji i u Hrvatskoj.
Srpski predsjednik je rekao da je sa Josipovićem razgovarao i o ekonomskoj saradnji, a da predstoje razgovori i o drugim pitanjima, među kojima je i saradnja u oblasti infrastrukture.
Tadić je izjavio da bi što se tiče problema granica trebalo pronaći kompromisno rješenje.
U slučaju da to nije moguće, postoji mogućnost međunarodne arbitraže, rekao je Tadić.
Josipović je izjavio da je u Tadiću pronašao osobu sa kojom dijeli viziju dobrosusedskih i kvalitetnih odnosa u regionu.
Kao najvažnije otvoreno pitanje u međusobnim odnosima Josipović je istakao rješavanje sudbine nestalih lica.
"Kada je riječ o pitanju povratnika, vrata su otvorena svima koji žele da se vrate. U Hrvatskoj nema nikoga ko bi želio da spriječi povratak", rekao je Josipović.
On je ocijenio da taj povratak mora biti održiv, što iziskuje određena finansijska sredstva.
Hrvatska je spremna da intenzivira napore, omogućiće se otkup stambenih jedinica, a pronaći će se i modeli stambenog zbrinjavanja za one koji žele da ostanu u Srbiji, naveo je Josipović neke od mjera za rješavanje ovog pitanja.
Mir i stabilnost u regionu su zajednički ciljevi i nastavićemo politiku mira, stabilnosti, razgovora i dogovora, zaključili su Tadić i Josipović.
Tadić i Josipović načelno su podržali i osnivanje regionalne fudbalske lige u kojoj bi igrali klubovi Srbije i Hrvatske.
Ivo Josipović i član Gradskog vijeća Beograda Željko Ožegović posadili su danas sibirski brest u Parku prijateljstva na Ušću.
U tom parku, po tradiciji, državnici i poznate ličnosti zasade drvo prilikom posjete Beogradu.
Tokom popodneva dvojica šefova država prisustvovaće u Subotici obilježavanju 20. godišnjice osnivanja Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i obratiti se učesnicima skupa.
Pred dolazak u Beograd, Josipović je ocijenio da će njegova posjeta Srbiji rezultirati nizom konkretnih dogovora, te da će biti velika stepenica u unapređenju bilateralnih odnosa.
"Mislim da Srbija u predsjedniku Tadiću ima mudrog političara koji vidi da je budućnost regiona u saradnji, ne u nadmetanju u onom lošem smislu, nego u nadmetanju ko će više doprinijeti miru i saradnji i dobrim odnosima", izjavio je Josipović u intervjuu Tanjugu uoči dvodnevne zvanične posjete Srbiji.
Vidljiv pomak predsjednik Josipović očekuje na polju povratka izbjeglica, pronalaženja nestalih osoba, povrata kulturnih dobara, režima prelaska granice, borbe protiv organizovanog kriminala, odnosno saradnje policija i tužilaštava.
"Na nama je da radimo da svi susjedi budu u sjajnim odnosima ali to se ne može postići preko noći. Vrlo je važno da smo dobro počeli i mislim da predsjednik Tadić tome daje izniman doprinos, i zajedno ćemo raditi na tome", rekao je Josipović, i konstatovao da hrvatski i srpski narod imaju mnogo prostora za unapređenje odnosa i saradnje.
Predsjednik Hrvatske, međutim, ne očekuje da će tokom posjeta biti načinjen suštinski pomak u rješavanju graničnih sporova, kao ni pitanja tužbi za genocid koje su Hrvatska i Srbija podnijele jedna protiv druge Međunarodnom sudu pravde.
Predsjednici Josipović i Tadić su se ove godine neformalno sreli u Opatiji, zatim na samitu u Briselu i na trilateralnom sastanku s mađarskim predsjednikom Laslom Šoljomom u Pečuju.
Poslije susreta u Pečuju, predsednici Tadić i Josipović su takođe razgovarali u Bačkom Monoštoru u Vojvodini, a posljednji put su se susreli u junu na regionalnom samitu u Istanbulu.
(agencije/MONDO)