• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo čeka pravdu svijeta

Međunarodni sud pravde u Hagu danas će saopštiti mišljenje o tome da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.

 Kosovo čeka pravdu svijeta Izvor: MONDO

Na odluku suda čeka se duže od sedam mjeseci - od decembra, kada je u Međunarodnom sudu pravde održana višednevna rasprava u kojoj je tokom devet dana mišljenje o proglašenju nezavisnosti Kosova iznijelo 29 delegacija.

Ocjenu da je proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom iznijele su Srbija, Kina, Rusija, Španija, Rumunija, Kipar, Argentina, Brazil, Vijetnam, Bolivija, Venecuela, Azerbejdžan i Belorusija.

Suprotan stav su, uz kosovske predstavnike, imale SAD, Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Holandija, Austrija, Norveška, Danska, Finska, Bugarska, Hrvatska, Albanija, Jordan i Saudijska Arabija. Predstavnik Burundija je ocijenio da će Kosovo nastaviti da postoji kao entitet, bez obzira na odluku Međunarodnog suda pravde.

"Nezavisne novine" iz diplomatskih krugova u Briselu saznaju da mišljenje Međunarodnog suda pravde u Hagu ide u korist nezavisnosti Kosova, mada je do prije nekoliko sedmica odnos snaga u Međunarodnom sudu bio osam naprema sedam u korist Srbije i njenog zahtjeva da se ponovo otvore pregovori o statusu južne srpske pokrajine.

Sjednica na kojoj će Međunarodni sud iznijeti mišljenje zakazana je za 15.00 časova.

Najavljeno je da će sjednici prisustvovati ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, kao i ministar inostranih poslova Kosova Skender Hiseni.

Kosovo je 17. februara 2008. godine proglasilo nezavisnost, koju je od tada priznalo 69 država.

JEREMIĆ: PRED BEOGRADOM TEŽAK ZADATAK


Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić rekao je da većina članica UN podržava suverenitet Srbije, ali da Beograd neće imati lak zadatak da izdejstvuje usvajanje rezolucije Srbije koja se tiče Kosova i Metohije.

"Uložićemo sve napore da novih priznanja bude što manje i da na jesen ove godine bude usvojena rezolucija Srbije. To će biti veoma težak, ali ne i nemoguć zadatak", rekao je on.

To angažovanje je, kako je dodao ministar spoljnih poslova, u toku – već danas će na samitu Afričke unije u Ugandi visoka delegacija iz Beograda, predvođena potpredsjednikom vlade Božidarom Đelićem, zastupati stanovište Srbije.

Sagovornici "Politike" ocjenjuju da, ipak, neće uslijediti tako veliki talas priznanja Kosova i Metohije u kojem bi se, recimo, našlo nekoliko desetina zemalja.

"Najpre treba sačekati mišljenje Međunarodnog suda pravde, koje će biti takvo da neće bogzna šta da promeni. Ono će i dalje zadržati taj sukob između Beograda i Prištine nerešenim", rekao je Dragan Simić sa Fakulteta političkih nauka.

I da bude "tijesna većina" za pristup jedne ili druge strane, to, kaže on, neće biti dovoljno da jedna ili druga strana proglase ili pretpostave da su uspjele da nametnu svoj stav.

"Činjenica je da će odluka Međunarodnog suda pravde biti samo još jedna ’kockica’ u mozaiku dalje političke borbe oko Kosova i Metohije", rekao je politički analitičar Đorđe Vukadinović.

Vukadinović predviđa da je pripremljena strategija, "manje od strane kosovskih Albanaca, a više od njihovog glavnog sponzora SAD", koja se se svodi na to da su tempirana neka priznanja nakon saopštavanja mišljenja suda i da se na taj način kaže da je odluka tog suda nedvosmisleno na strani Kosova.

GARDIJAN: SEPARATISTI ČEKAJU ODLUKU SUDA

Posljedice odluke Međunarodnog suda pravde, koju će danas donijeti o legitimnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, mogle bi da se osjete kako na Kosovu, tako i u drugim samoproglašenim državama ili teritorijama koje tek namjeravaju da se otcijepe, piše britanski dnevnik "Gardijan".

List ističe da sud u Hagu ima tri mogućnosti - da deklaraciju o nezavisnosti proglasi nezakonitom, da je ocijeni zakonitom ili da se uzdrži od izričite kvalifikacije tog čina.

Prema pisanju lista, kakva god da bude odluka, ne očekuje se da će izneseno mišljenje odmah promijeniti situaciju na terenu.

"Gardijan" prenosi izjavu neimenovanog evropskog diplomate, koji ističe da bi mogući izlaz iz ćorsokaka bila spremnost dvije strana da se, nakon izjašnjavanja suda, upuste u tehničke razgovore o specijalnom statusu Kosovske Mitrovice.

Ideja je da Beograd bude garant autonomije srpske enklave na sjeveru Kosova, koja bi imala status sličan Južnom Tirolu u Italiji.

"Za Srbiju mišljenje suda moglo bi da zakomplikuje njenu, ionako nezgodnu politiku - ako joj bude išlo u prilog mogla bi da ne odstupi od zahtjeva za vraćanje Kosova, što bi omelo ambicije te zemlje da uđe u EU. Ako bi sud procijenio da je proglašenje nezavisnosti bilo zakonito, to bi imalo šire posljedice na svjetskoj sceni, jačajući zahtjeve da se priznaju razne teritorije, od sjevernog Kipra i Somalilenda do Nagorno Karabaha, Južne Osetije, Abhazije i Pridnjestrovlja," ističe "Gardijan."

(MONDO/Agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE