Mandatsko-imunitetska komisija hrvatskog Sabora ukinula je u ponedjeljak Branimiru Glavašu mandat poslanika u hrvatskom parlamentu.
U obrazloženju se navodi da je odluka Komisije donesena u skladu sa Zakonom o izboru poslanika, prenose hrvatski mediji.
Vrhovni sud Hrvatske 30. jula smanjio je Glavašu kaznu sa 10 na osam godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih nad Srbima u Osijeku 1991, čime je ona postala pravosnažna, što je osnovni preduslov da bi se uputio na izdržavanje kazne na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Istovremeno, hrvatska štampa bavi se hrvatskim "Votergjetom" - naime, nekoliko sedmica prije donošenja i objavljivanja odluke Vrhovnog suda o Glavaševoj žalbi, hrvatske tajne službe došle su do informacije da grupa preduzetnika pokušava da podmiti sudije Vrhovnog suda.
Prema pisanju "Jutarnjeg lista", glavnu ulogu u operaciji koja je povezala ugledne sudije, preduzetnike i visokorangirane političare imali su jedan od najbližih Glavaševih saradnika, Ivan Drmić i dugogodišnja Glavaševa prijateljica Sanja Marketić, urednica "Glasa Slavonije".
Drmić i osječki preduzetnik Drago Tadić pokušali su da utiču na sudiju Vrhovnog suda Branka Hrvatina, koji je slučaj prijavio obavještajnoj službi SOA.
Istraga raspolaže mnoštvom tajno snimljenih telefonskih razgovora koji su važni dokazi za rekonstrukciju cijele operacije.
Kada su u jednom trenutku Drmić i Marketićeva shvatili da je akcija "provaljena" i da ih prati policija, potražili su pomoć advokata koji im je savjetovao da priču obrnu i prikažu se žrtvama iznude i da sa tom pričom odu u policiju, što su i učinili.
Priča koju je Drmić iznio inspektorima bila je konfuzna i kontradiktorna, piše "Jutarnji list".
Vrhovni sud je 2. juna potvrdio prvostepenu presudu Županijskog suda u Zagrebu iz 2009. da je Glavaš kriv za ratne zločine u Osijeku 1991.
Glavaš je bio naredbodavac mučenja i likvidacija desetak civila na obali Drave i mučenja petoro i ubistva dva civila u njegovom sedištu u gradu.
Uoči izricanja prvostepene presude, u maju 2009. godine, Glavaš je informisan o presudi na 10 godina zatvora, pa je pobegao u BiH, čije je državljanstvo dobio krajem 2008. godine.
Svo vrijeme Glavaš je primao platu poslanika, koja s dodacima dostiže i 24.000 kuna, ili 3.314 evra.
Ugovorom o izvršenju zakonskih obaveza između Hrvatske i BiH, Glavaš bi mogao da bira želi li osmogodišnju kaznu, umanjenu za devet mjeseci boravka u pritvoru, služiti u BiH ili u Hrvatskoj.
U Ministarstvu pravde BiH ističu da su se, donošenjem pravosnažne presude, stekli uslovi da se kazna izdržava u BiH, na osnovu ugovora Hrvatske i BiH iz februara ove godine.
Hrvatska i BiH su u februaru ove godine donijele izmjene Sporazuma o međusobnom izvršavanju sudskih odluka kod krivičnih djela.
Glavaš je u maju prošle godine pobegao u BiH, a zahvaljujući državljanstvu BiH i činjenici da mu presuda u to vreme nije bila pravosnažna, slobodno živi u zapadnoj Hercegovini.
(agencije/MONDO)