Haški tribunal demantovao je navode pojedinih medija da je pokrenuta istraga protiv bivšeg glavnog tužioca zbog pritisaka na svjedoke.
U saopštenju se naglašava da je sudsko vijeće naložilo imenovanje prijatelja suda koji bi istražio moguća zastrašivanja i pritiske nekih istražitelja Tužilaštva i da istraži tehnike kojima su se oni služili kako bi dobili preliminarne pisane izjave svjedoka.
"Kako je objašnjeno na brifingu za novinare, imena tužilaca koja se pominju u naslovu odluke našla su se tamo zato što je sudsko vijeće, djelujući na vlastitu inicijativu, odlučilo da razmotri raniju odluku, od 2007. godine donijetu povodom podneska optuženog Vojislava Šešelja, koji je ta imena naveo", ističe se u saopštenju.
U Šešeljevom podnesku su, osim Del Ponteove, imenovani Hildegard Uerc-Reclaf i Danijel Sakson.
Predstavnik Tribunala Kristijan Šartije pojasnio je juče da je, donoseći odluku o imenovanju prijatelja suda, veće imalo u vidu istražitelja Tužilaštva, a ne nekog od tužilaca.
Britanski dnevnik "Gardijan" piše o najavljenoj istrazi o radu tužilaca Tribunala zbog tvrdnji da su se siledžijski odnosili prema svjedocima.
List navodi da će u okviru te istrage biti saslušana i bivša glavna tužiteljka Haškog suda Karla del Ponte.
"Gardijan" piše da će Karla del Ponte, koja je, prema pisanju ovog lista, balkanske gospodare rata i političke lidere stavljala iza rešetaka, biti saslušana povodom tvrdnji da je dopuštala da se svjedocima prijeti ili da se potkupljuju kao i za protivzakonito pribavljanje dokaza.
Sudije tribunala su u srijedu naložile pokretanje nezavisne istrage o postupcima Karle del Ponte kao i još dvoje uglednih i aktivnih tužilaca Hildegard Urc-Reclaf i Danijela Saksona poslije žalbi svjedoka da su bili uznemiravani, potplaćivani i zlostavljani, kao i da su dokazi koje su pribavili bili protivzakonito mjenjani.
"Gardijan" konstatuje da se prvi put u 17-godišnjoj istoriji tribunala u Hagu vrhunski tužioci suočavaju sa mogućim nepoštovanjem odluka suda.
List navodi da se otpužbe na račun Karle del Ponte tiču radne prakse njenog tima istražitelja tokom tekućeg suđenja za ratne zločine srpskom političaru Vojislavu Šešelju, "ozloglašenom gospodaru rata" kako ga naziva "Gardijan".
Londonski list predočava da su u saopštenju sudije na suđenju Šešelju navedene pritužbe nekih od svjedoka koji tvrde da su istražitelji koji su radili za tužilaštvo Tribunala na njih vršili pritisak ili ih zastrašivali.
Tužilaštvo je, navodno, nezakonito pribavljalo izjave svjedoka služeći se prijetnjama, zastrašivanjem i odnosno ili potkupljivanjem svjedoka.
Jednom svjedoku iz Srbije je tako nuđeno dobro plaćeno radno mjesto u Sjedinjenim Državama ako da iskaz povoljan za tužilaštvo tribunala, piše dalje "Gardijan".
U izjavama svjedoka, na koje se "Gardijan" poziva, navode se i uskraćivanje sna tokom razgovora, ucjene odnosno nuđenje života negdje drugdje u zamjenu za svjedočenje kojem su se tužioci nadali, prijetnje da će optužnica biti podginuta protiv svjedoka ukoliko odbije da svjedoči, pa čak i ilegalne isplate novca svjedocima.
Londonski list piše da će nezavisni istražni sudija, najvjerovatnije Francuz, izvještaj o osnovanosti iznijetih tvrdnji podnijeti za otprilike pola godine.
Tužilaštvo tribunala je, u međuvremenu, odbacilo sve optužbe i najavilo da će u potpunosti sarađivati sa nezavisnom istragom.
"Gardijan" podsjeća da je o navodnim prljavim trikovima tužilaca Haškog tribunala godinama govorio i sam Šešelj koji je rutinski ometao tok suđenja i kome je već izrečena kazna od 15 mjeseci zbog nepoštovanja suda jer je objelodanio imena i adrese zaštićenih svjedoka.
(agencije/MONDO)